Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Wojska Asada odbiły Palmirę z ršk bojowników Daesh

AFP
Wojska reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada odbiły w niedzielę z ršk dżihadystów Daesh (tzw. Państwa Islamskiego) Palmirę w œrodkowej Syrii. Miasto niemal rok znajdowało się pod kontrolš bojowników.

Jak poinformowało tamtejsze Ÿródło wojskowe, "po gwałtownych nocnych walkach armia przejęła całkowitš kontrolę nad Palmirš, w tym nad częœciš starożytnš i mieszkalnš".

Dżihadyœci wycofali się z miasta w kierunku swoich bastionów na północy i wschodzie Syrii.

Siły lojalne wobec reżimu w Damaszku, wspierane przez rosyjskie lotnictwo, rozpoczęły 7 marca ofensywę w celu odbicia Palmiry z ršk IS.

Położona na pustyni starożytna Palmira w rękach IS znalazła się w maju ubiegłego roku. Przewidywano, że jej odbicie będzie miało przełomowe znaczenie, otworzy bowiem drogę do opanowanej przez Państwo Islamskie wschodniej syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur i do Rakki, będšcej stolicš samozwańczego kalifatu. Palmira jest strategicznym punktem łšczšcym wschodniš i zachodniš częœć Syrii.

Miasto jest znane z antycznych zabytków wpisanych na listę œwiatowego dziedzictwa UNESCO, z których częœć została rozmyœlnie zniszczona przez dżihadystów. W niedzielę saperzy przystšpili do rozbrajania ładunków wybuchowych i min pozostawionych w antycznej częœci miasta - przekazały syryjskie Ÿródła wojskowe.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL