Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

W Wielkš Sobotę Meksykanie palili kukły Donalda Trumpa

AFP
Mieszkańcy Meksyku przy okazji obchodów Wielkiej Soboty palili kukły przedstawiajšce republikańskiego kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa, znanego z niewybrednych antyimigranckich wypowiedzi - informujš w niedzielę media.

Wykonane z papier mache podobizny Trumpa płonęły w całym Meksyku, od miasta Puebla w œrodkowej częœci kraju po Monterrey na północnym wschodzie. W jednej z dzielnic miasta Meksyk setki mieszkańców wykrzykiwały zniewagi pod adresem amerykańskiego polityka, obserwujšc majšcš ponad trzy metry wysokoœci płonšcš kukłę, w czerwonym krawacie i z charakterystycznš fryzurš. Figura na koniec eksplodowała ku uciesze widzów.

Co roku w ramach obchodów Wielkiego Tygodnia Meksykanie palš kukły majšce przedstawiać Judasza. Często majš one twarze nielubianych polityków. Figury przedstawiajšce Judasza sš palone także w innych krajach Ameryki Łacińskiej.

Felipe Linares, którego rodzina od 50 lat wykonuje tradycyjne kukły, w tym roku postanowił upodobnić Judasza do amerykańskiego kandydata na prezydenta.

Donald Trump, ekscentryczny miliarder, walczšcy o nominację Partii Republikańskiej w wyborach, wywołał oburzenie Meksykanów, gdyż wœród jego obietnic wyborczych znalazła się zapowiedŸ zbudowania muru wzdłuż południowej granicy USA, by powstrzymać nielegalnych imigrantów i ograniczyć przemyt narkotyków. Trump chciałby, aby to Meksyk sfinansował to ogrodzenie. Przekraczajšcych nielegalnie granicę Meksykanów nazwał kryminalistami, handlarzami narkotyków oraz gwałcicielami.

Na poczštku marca prezydent Enrique Pena Nieto oœwiadczył, że Meksyk nie zapłaci za mur, a "ostry ton" wypowiedzi Trumpa można porównać do słów Adolfa Hitlera czy Benito Mussoliniego.

Sam Pena Nieto, którego popularnoœć w kraju spada, m.in. za sprawš skandali korupcyjnych, również doczekał się własnej podobizny, która w sobotę spłonęła. W czasie obchodów w Meksyku podpalono także kartonowš postać ze sztandarem Państwa Islamskiego, a także lalki przedstawiajšce Minionki, znane z amerykańskich filmów animowanych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL