Będą mobilne konsulaty na ŚDM

aktualizacja: 12.03.2016, 15:28
Będą mobilne konsulaty na ŚDM
Będą mobilne konsulaty na ŚDM
Foto: PAP

Przygotowujemy akcję wysyłania dyplomatów z mobilnymi stanowiskami konsularnymi do tych miejsc, gdzie nie ma stałych polskich placówek, by umożliwić chętnym udział w ŚDM - poinformował w sobotę pełnomocnik szefa MSZ do spraw ŚDM Jerzy Chmielewski.

REDAKCJA POLECA

Szefowa kancelarii premiera Beata Kempa powiedziała podczas sobotniej konferencji poświęconej programowi papieskiej wizyty w Polsce, że procedura wizowa dla przybyszy na Światowe Dni Młodzieży, jest przygotowana w ścisłej współpracy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM i przedstawicielami Kościoła, z tych miejsc, z których pochodzą pielgrzymi.

Dodała, że tę formułę zaakceptowała premier Beata Szydło. Kempa zaznaczyła, że te formalności są bardzo ważne z powodów bezpieczeństwa. "Dla nas to wydarzenie jest absolutnym priorytetem. Zapraszamy do Polski. Jest bezpiecznie" - podkreśliła Kempa.

Pełnomocnik szefa polskiej dyplomacji mówił, że dla rządu najważniejsze jest zapewnienie młodym uczestniczącym w ŚDM maksymalnego bezpieczeństwa i godnych warunków pobytu w Polsce.

"Resort przygotowuje szeroką, skomplikowaną i kosztowną akcję wysyłania w teren konsulów z mobilnymi stanowiskami konsularnymi do tych miejsc, gdzie nie mamy zawodowych, stałych placówek, tak żeby jak najbardziej zredukować konieczność podróży - czasami dalekiej i kosztownej do oficjalnych konsulatów polskich. Dotyczy to nie tylko Bliskiego Wschodu, także Ameryki Łacińskiej, Afryki" - poinformował Chmielewski.

Dodał, że w teren udadzą się "dziesiątki polskich dyplomatów" z przenośnymi stanowiskami komputerowymi; będą oni korzystać z pomocy miejscowych diecezji i komitetów organizacyjnych ŚDM i przyjmować wnioski wizowe. Zaznaczył, że wszystkie wnioski będą przechodziły przez bardzo rygorystyczną procedurę.

KOMENTARZ DNIA

Żródło:

POLECAMY

KOMENTARZE