Świat

Będą mobilne konsulaty na ŚDM

PAP
Przygotowujemy akcję wysyłania dyplomatów z mobilnymi stanowiskami konsularnymi do tych miejsc, gdzie nie ma stałych polskich placówek, by umożliwić chętnym udział w ŚDM - poinformował w sobotę pełnomocnik szefa MSZ do spraw ŚDM Jerzy Chmielewski.

Szefowa kancelarii premiera Beata Kempa powiedziała podczas sobotniej konferencji poświęconej programowi papieskiej wizyty w Polsce, że procedura wizowa dla przybyszy na Światowe Dni Młodzieży, jest przygotowana w ścisłej współpracy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM i przedstawicielami Kościoła, z tych miejsc, z których pochodzą pielgrzymi.

Dodała, że tę formułę zaakceptowała premier Beata Szydło. Kempa zaznaczyła, że te formalności są bardzo ważne z powodów bezpieczeństwa. "Dla nas to wydarzenie jest absolutnym priorytetem. Zapraszamy do Polski. Jest bezpiecznie" - podkreśliła Kempa.

Pełnomocnik szefa polskiej dyplomacji mówił, że dla rządu najważniejsze jest zapewnienie młodym uczestniczącym w ŚDM maksymalnego bezpieczeństwa i godnych warunków pobytu w Polsce.

"Resort przygotowuje szeroką, skomplikowaną i kosztowną akcję wysyłania w teren konsulów z mobilnymi stanowiskami konsularnymi do tych miejsc, gdzie nie mamy zawodowych, stałych placówek, tak żeby jak najbardziej zredukować konieczność podróży - czasami dalekiej i kosztownej do oficjalnych konsulatów polskich. Dotyczy to nie tylko Bliskiego Wschodu, także Ameryki Łacińskiej, Afryki" - poinformował Chmielewski.

Dodał, że w teren udadzą się "dziesiątki polskich dyplomatów" z przenośnymi stanowiskami komputerowymi; będą oni korzystać z pomocy miejscowych diecezji i komitetów organizacyjnych ŚDM i przyjmować wnioski wizowe. Zaznaczył, że wszystkie wnioski będą przechodziły przez bardzo rygorystyczną procedurę.

Chmielewski poinformował też, że szef MSZ podczas wizyt dyplomatycznych w krajach strefy Schengen prosi, by służby konsularne tych państwa, jeśli mają placówki tam, gdzie nie ma ich Polska, włączyły się do akcji wydawania wiz na ŚDM. "Jest to przykład takiej solidarnej akcji państw UE, państw strefy Schengen i odzew na to jest bardzo pozytywny" - powiedział. Dopytywany przez PAP powiedział, że Polska nie ma instrumentów, by nakazać innym państwom zrezygnowanie z opłaty wizowej, ale o to zabiega i prosi. Ostateczna decyzja należy jednak do danego państwa.

Sekretarz generalny KO ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski poinformował, że obecnie na ŚDM zarejestrowanych jest 585 tys. osób z 174 krajów, w ponad 3,5 tys. makrogrup. "Teraz wszystkie zgłoszenia przechodzą do tzw. fazy drugiej czyli są szczegółowo opisywane, co do rodzajów uczestników, np. kto jest pełnoletni a kto nie, ile jest osób duchownych. Zbieramy też dane o podróży, potrzebie zakwaterowania czy wyżywienia" - wyjaśnił.

W drugiej fazie rejestracji uczestnik ŚDM pytany jest o potrzebę ewentualnego aplikowania o wizę. "System rejestracyjny będzie generował dla każdej z takich osób automatycznie dokument potwierdzający, że ta osoba jako cel wizyty w Polsce ma ŚDM i że Komitet Organizacyjny bierze na siebie poszczególne świadczenia, wyżywienie, nocleg, transport" - powiedział Suchodolski. Przypomniał, że każdy z uczestników musi też mieć ubezpieczenie do 30 tys. euro na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia.

Jak dodał, z tym dokumentem pielgrzym idzie do swojego biskupa, w swoim kraju i otrzymuje jego podpis, czyli taką aprobatę na udział w ŚDM. "Tenże dokument zwany listem polecającym jest uzupełnieniem normalnego wniosku wizowego i jest podstawą do zwolnienia z opłaty wizowej" - powiedział.

W sobotę Watykan ogłosił, że papież Franciszek odwiedzi Polskę z okazji Światowych Dni Młodzieży w dniach od 27 do 31 lipca; zakłada się, że na wydarzenia centralne przyjedzie do Polski ok. 2-2,5 mln osób.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL