Turcja i USA gotowe do kampanii wojskowej w Syrii

aktualizacja: 23.01.2016, 18:27
Turcja i USA gotowe do kampanii wojskowej w Syrii
Turcja i USA gotowe do kampanii wojskowej w Syrii
Foto: AFP

Wiceprezydent USA Joe Biden i premier Turcji Ahmet Davutoglu, który gościł go w sobotę, powiedzieli podczas konferencji prasowej, że Turcja i USA gotowe są podjąć kampanię wojskową w Syrii, jeśli nie uda się wypracować politycznego rozwiązania konfliktu.

REDAKCJA POLECA

"Wiemy, że byłoby lepiej, gdyby udało nam się osiągnąć rozwiązanie polityczne (syryjskiego konfliktu), ale jeśli nie będzie to możliwe, to trzeba mieć (w gotowości) rozwiązanie militarne" - powiedział wiceprezydent USA.

Podczas wizyty w Turcji Biden rozmawiał z tureckimi przywódcami o sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym o kryzysie uchodźczym i o walce z Państwem Islamskim (IS) w Iraku i Syrii.

Biden powiedział też, że Waszyngton uznaje, iż Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) jest w Turcji zagrożeniem tak dla Państwa Islamskiego, jak dla Ankary, a tureckie władze muszą robić co w ich mocy, by ochraniać swych obywateli.

Turecka armia podjęła w połowie grudnia w południowo-wschodniej Turcji ofensywę przeciwko PKK, wdając się w miastach w walki z będącym jej przybudówką Patriotycznym Rewolucyjnym Ruchem Młodzieżowym (YDG-H). PKK jest uważana również przez państwa zachodnie za organizację terrorystyczną.

Jak komentuje AFP, amerykański wiceprezydent wyraźnie opowiedział się po stronie tureckich władz w konflikcie z Kurdami, mówiąc, że PKK stanowi dla Ankary "zagrożenie egzystencjalne" w takim samym stopniu jak IS.

KOMENTARZ DNIA

Żródło:

POLECAMY

KOMENTARZE