Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Manifestacja poparcia dla migrantów w Calais

AFP
Około 2 tys. osób manifestowało w sobotę poparcie dla migrantów koczujšcych w ogromnym obozowisku w Calais na północy Francji, domagajšc się zapewnienia im godnych warunków; w demonstracji wzięli udział Brytyjczycy, Francuzi, Belgowie i Włosi.

"Tutaj rozgrywa się ludzka tragedia. Jesteœmy tu, by wyrazić naszš solidarnoœć z migrantami i zaprotestować przeciw bezczynnoœci francuskiego rzšdu, który nie wykazuje woli zapewnienia lepszych warunków uchodŸcom" - powiedział rozmowie z AFP 22-letni włoski student Rino.

W manifestacji wzięła udział francuska eurodeputowana Karima Delli, która zaapelowała do premiera Manuela Vallsa, by "podjšł wszelkie możliwe kroki", aby poprawić sytuację ludzi koczujšcych w Calais.

W paŸdzierniku władze regionalne poinformowały, że liczba migrantów w Calais wzrosła z 3 tys. do 5,5-6 tys.

Migranci liczš, że przedostanš się stamtšd do Wielkiej Brytanii. Jednak w ostatnim czasie dużym nakładem sił i œrodków władze zabezpieczyły zarówno znajdujšcy się tam wlot tunelu pod kanałem La Manche, jak i obwodnicę prowadzšcš do portu, skšd odpływajš statki do Wielkiej Brytanii.

Z braku możliwoœci pokonania kanału La Manche coraz więcej migrantów zostaje w prowizorycznym obozowisku okreœlanym jako "Dżungla", ok. godzinę drogi na piechotę od centrum Calais.

W pobliżu znajduje się prowadzony przez władze oœrodek, gdzie codziennie rozdaje się migrantom darmowe jedzenie.

Władze regionalne informujš, że zmienia się skład mieszkańców obozowiska - o ile wczeœniej dominowali Afrykanie, teraz pojawiło się tam wieku Irakijczyków, Irańczyków i Syryjczyków, którzy przyjeżdżajš całym rodzinami.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL