Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Znaleziono ciało współpracownika Bieriezowskiego

Twitter
W Londynie znaleziono ciało Nikołaja Głuszkowa, bliskiego współpracownika Borysa Bieriezowskiego. Przyczyny œmierci Rosjanina nie sš znane.

W latach 90. XX wieku Głuszkow pracował dla rosyjskiego oligarchy Borisa Bieriezowskiego. 

Gdy Bieriezowski popadł w konflikt z Putinem i uciekł na Wyspy, Nikołaj Głuszkow został oskarżony o pranie brudnych pieniędzy i oszustwa. Po odsiedzeniu 5 lat został zwolniony w 2004 roku i wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał azyl polityczny.

 

Głuszkow w 2011 roku zeznawał w Wielkiej Brytanii w procesie, który Bieriezowski wytoczył zaprzyjaŸnionemu z Kremlem Romanowi Abramowiczowi. Bieriezowski oskarżał Abramowicza o oszustwo na skalę 5 mln dolarów.

Proces zakończył się uniewinnieniem Abramowicza. Sšd odrzucił roszczenia Bieriezowskiego.

Po procesie Bieriezowski zniknšł z życia publicznego. W marcu 2013 roku znaleziono go martwego w domu jego byłej żony w Berkshire. Œledztwo wykazało, że Rosjanin popełnił samobójstwo, ale i Głuszkow, i inni znajomi Bieriezowskiego wštpili w to orzeczenie.

Po jego zgonie Głuszkow w rozmowie z Guardianem wprost mówił o tym, że œmierć Bieriezowskiego jest równie tajemnicza jak œmierć byłego rosyjskiego agenta Aleksandra Litwinienki, otrutego polonem.

- Borys Bieriezowski został uduszony. Nie wierzę w jego samobójstwo - mówił wówczas.

Ciało Głuszkowa zostało znalezione wczoraj wieczorem w jego londyńskim domu. Przyczyny œmierci nie sš jeszcze znane.

ródło: Guardian

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL