Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Indonezja rozważa przymusowš ewakuację

AFP
Osoby, które nie opuœciły swych domostw znajdujšcych się w promieniu 10 km od grożšcego gwałtownš erupcjš wulkanu Agung na Bali, mogš zostać przymusowo ewakuowane - zapowiedziały władze. Szacuje się, że ponad 100 tys. osób zamieszkuje zagrożone tereny.

Dziesištki tysięcy osób pozostało w pobliżu wulkanu Agung po podniesieniu w poniedziałek alarmu do najwyższego, czwartego poziomu i wezwaniu ludnoœci do ewakuacji.

Niektórzy negujš poziom zagrożenia, podczas gdy inni nie chcš opuszczać swych domostw i zwierzšt. W tej sytuacji władze rozważajš zarzšdzenie przymusowej ewakuacji.

Chmura pyłów wyrzucanych przez wulkan osišga wysokoœć 3.400 m, okolice wulkanu pokryła warstwa popiołów wulkanicznych, a poziom magmy, czyli stopionej skały, jest bliski krawędzi krateru.

W ocenie indonezyjskiej Agencji Zapobiegania Klęskom Żywiołowym "w każdej chwili może dojœć do dużej erupcji".

Lotnisko pozostaje zamknięte. Samoloty lecšce na Bali skierowano na lotniska w Dżakarcie, Surabaji i Singapurze.

Bali to wyspa słynna z plaż i zabytków, którš w ub. r. odwiedziło ok. 5 mln turystów. Straty w turystyce wyrzšdzone przez wulkan ocenia się już na co najmniej 110 mln dolarów.

Władze zapewniajš, że turyœci mogš czuć się bezpiecznie, ale powinni unikać tzw. "strefy wyłšczenia" tj. strefy w promieniu 10 km od wulkanu. Największe kurorty na Bali - Kuta i Seminyak - znajdujš się w odległoœci ok. 70 km od wulkanu.

Agung wznosi się na wysokoœć ponad 3 tys. metrów n.p.m.

Po raz ostatni wulkan wybuchł w 1963 roku, a œmierć poniosło wtedy ponad 1600 osób.

Indonezja stanowi częœć tzw. "ognistego kręgu" otaczajšcego Ocean Spokojny. Jest to strefa styku płyt tektonicznych, na której często dochodzi do trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów.

W Indonezji znajduje się ponad 130 czynnych wulkanów.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL