Świat

Ukraina rozmawia z Rosją o uwolnieniu funkcjonariuszy Straży Granicznej

Fotolia
Kijów i Moskwa prowadzą rozmowy o uwolnieniu dwóch funkcjonariuszy ukraińskiej Straży Granicznej, którzy - zdaniem władz Ukrainy - zostali uprowadzeni do Rosji - poinformował rzecznik SG Ukrainy Ołeh Słobodian.

W rozmowie z jedną ze stacji telewizyjnych nie wykluczył, że Rosja może zaproponować wymianę dwóch Ukraińców na dwóch żołnierzy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Zostali oni zatrzymani w czerwcu w obwodzie chersońskim, po ukraińskiej strony granicy administracyjnej z zaanektowanym przez Rosję Krymem.

„Jedno z pism, które otrzymaliśmy od Rosjan świadczy, że są oni rzekomo gotowi do dialogu; zasugerowano w nim, że oczekuje się takich samych działań z naszej strony. Niewykluczone, że będą chcieli doprowadzić do wymiany naszych ludzi na ich żołnierzy, zatrzymanych kilka miesięcy temu na granicy z czasowo okupowanym Krymem” - powiedział Słobodian. 

Dwaj funkcjonariusze Straży Granicznej Ukrainy zaginęli 3 października, pełniąc służbę przy granicy z Rosją w obwodzie sumskim, na północy kraju. W tym samym dniu Rosjanie poinformowali o ich zatrzymaniu. 9 października rosyjski sąd aresztował ich na dwa miesiące za „nielegalne przekroczenie granicy”. SG Ukrainy oświadczyła, że jej ludzie zostali uprowadzeni do Rosji.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL