Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Parlamentarzysta: "zerowe" szanse Polski na odszkodowania

Warszawa, czerwiec 1944
digitalcollections.nypl.org
Rosyjski parlamentarzysta Władimir Dżabarow ocenił w sobotę, że perspektywy otrzymania przez Polskę reparacji wojennych zarówno od Rosji, jak i od Niemiec, sš "zerowe". Oœwiadczenia na ten temat okreœlił jako "drogę donikšd".

Dżabarow, który jest wiceszefem komisji spraw zagranicznych Rady Federacji (wyższej izby parlamentu Rosji), wypowiadał się na ten temat dla agencji RIA-Nowosti. Wczeœniej w sobotę agencja ta przekazała wypowiedŸ posła PiS Jana Mosińskiego na temat reparacji wojennych od Niemiec, w której wspomniał on także o odszkodowaniach zapisanych w Traktacie Ryskim z 1921 roku pomiędzy II RP a sowieckš Rosjš.

"Perspektywy tego rodzaju żšdań, zarówno od nas, jak i od Niemiec, sš absolutnie zerowe" - oœwiadczył Dżabarow. Oznajmił również, że "tego rodzaju oœwiadczenia to bzdury i droga donikšd".

Rosyjski parlamentarzysta powiedział, że po II wojnie œwiatowej strona polska "praktycznie za darmo otrzymała ziemie Prus Wschodnich" i "nie powinna się uskarżać". "Niech więc najpierw rozliczš się za te ziemie" - dodał.

Dżabarow wyraził też opinię, że "zgodnie z tš logikš Rosja mogłaby zażšdać od Polski odszkodowań za wydarzenia z 1612 roku", kiedy polskie oddziały "wtargnęły do Rosji", a także odszkodowań od Francji za wojnę z 1812 roku.

Jak powiedział, w takiej sytuacji powstaje pytanie, jak ocenić życie 600 tys. żołnierzy radzieckich - według szacunków strony rosyjskiej tylu właœnie żołnierzy Armii Czerwonej poległo na terytorium Polski w walce z hitlerowskimi Niemcami. Dżabarow wyraził opinię, że "Polska nigdy nie zdoła się za to rozliczyć".

Na konferencji prasowej w Sejmie w pištek posłowie PiS byli pytani o kwestię reparacji wojennych od Niemiec, a także ewentualnego domagania się reparacji od strony rosyjskiej. Mosiński m.in. przypominał, że Rosja Sowiecka podpisała w 1921 roku Traktat Ryski kończšcy wojnę polsko-bolszewickš, na mocy którego Polska miała otrzymać 30 mln rubli w złocie. Jak zauważył, odszkodowania te nigdy nie zostały wypłacone. W jego ocenie ze strony Rosji, która jest „prawnym spadkobiercš Rosji sowieckiej”, powinna przyjœć refleksja na temat tego, co zrobić z Traktatem Ryskim.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL