Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

"Akustyczne ataki" na Kubie mogły spowodować uszkodzenie mózgu

Dyplomaci mieli być celem "ataków akustycznych" w mieszkaniach, które udostępniał im kubański rzšd
AFP
"Ataki akustyczne", którym rzekomo zostali poddani amerykańscy i kanadyjscy dyplomaci pracujšcy w Hawanie, mogły spowodować u nich uszkodzenia mózgu - podała telewizja CBS News, która twierdzi, że dotarła do dokumentacji medycznej w tej sprawie.

Według CBS lekarz, który badał tych dyplomatów, zdiagnozował u nich lekkie urazowe uszkodzenie mózgu i podejrzewał uszkodzenie oœrodkowego układu nerwowego.

Telewizja podaje, że kilku dyplomatów USA skarżyło się na niewyjaœnionš utratę słuchu, zawroty głowy, bóle głowy i zaburzenia równowagi.

FBI i kubański rzšd prowadzš œledztwa ws. incydentów, które według amerykańskiego Departamentu Stanu rozpoczęły się pod koniec 2016 roku i trwały do wiosny tego roku. ródło bliskie tej sprawie, które cytuje CBS, powiedziało, że celem dochodzenia jest ustalenie, czy dyplomaci byli celem "ataków akustycznych" w mieszkaniach, które udostępniał im kubański rzšd. Według mediów dyplomaci zostali wystawieni na działanie zaawansowanych technologicznie urzšdzeń, emitujšcych niesłyszalne dla człowieka dŸwięki. Urzšdzenia te miały być umieszczone w œrodku lub na zewnštrz mieszkań.

Według CBS personel dyplomatyczny przeszedł serię badań, w tym słuchu. Lekarz, który badał dyplomatów, w sporzšdzonej dokumentacji ostrzegł przed ryzykiem dla zdrowia zwišzanym z dalszym narażeniem na oddziaływanie takich urzšdzeń.

Amerykański rzšd nie podaje szczegółów incydentów i nie chce potwierdzić doniesień prasowych, według których dyplomaci padli ofiarš "ataków akustycznych". Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert przyznała w połowie sierpnia, że częœć pracowników amerykańskiej ambasady na Kubie powróciła do USA "ze względów medycznych". Nie wyjaœniła, jakie objawy stwierdzono u poszkodowanych Amerykanów ani o ile osób chodzi.

Telewizja CNN podała w poniedziałek, że po atakach pomoc lekarskš otrzymało ponad 10 amerykańskich dyplomatów i członków ich rodzin oraz pięciu Kanadyjczyków. Według tego kanału dwóch dyplomatów, którzy byli leczeni w USA, odniosło długotrwałe obrażenia, w tym straciło słuch, i nie mogło wrócić na Kubę. Kolejni dyplomaci zdecydowali się skrócić swój pobyt na wyspie.

ródło CBS twierdzi, że amerykański personel dyplomatyczny borykał się też z innymi nieprzyjemnymi sytuacjami w Hawanie. Samochody dyplomatów były niszczone, byli oni nieustannie obserwowani, włamywano się do ich mieszkań.

23 maja USA nakazały opuszczenie kraju dwóm kubańskim dyplomatom akredytowanym przy ambasadzie Kuby w Waszyngtonie, a ci spełnili to żšdanie. Hawana okreœliła postępowanie strony amerykańskiej jako "nieuzasadnione".

W ramach zapoczštkowanej w 2015 roku odwilży między USA a Kubš po ponad 50 latach oba kraje otworzyły swoje ambasady. Placówki te działajš nadal, mimo ogłoszonego w czerwcu przez prezydenta USA Donalda Trumpa przywrócenia częœci ograniczeń.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL