Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Korea Północna: To był pocisk pośredniego zasięgu

AFP
Rakieta, której próbę przeprowadziła w wtorek Korea Północna, była prawdopodobnie pociskiem balistycznym poœredniego zasięgu - poinformował Reuters. Agencja powołała się dwóch zastrzegajšcych sobie anonimowoœć przedstawicieli władz USA.

Według nich trwajš prace nad ustaleniem, czy próba ta była udana, czy też zakończyła się fiaskiem.

Jak twierdzš rozmówcy Reutera, wstępne dane wskazujš, że mógł to być pocisk balistyczny KN-17, znany także pod nazwš Hwasong-12 (Mars-12). Jego maksymalny zasięg szacowany jest przez różne Ÿródła na 3700 do 6000 kilometrów. Rakiety o maksymalnym zasięgu od 1500 do 3000 mil morskich (czyli od 2778 do 5556 kilometrów) okreœlane sš w wojskowej nomenklaturze USA jako pociski balistyczne poœredniego zasięgu (Intermediate Range Ballistic Missiles - IRBM).

Prezydent Donald Trump oœwiadczył, że dla Stanów Zjednoczonych "na stole sš wszystkie opcje" przy rozważaniu odpowiedzi na wystrzelenie przez Koreę Północnš we wtorek rano czasu lokalnego rakiety balistycznej, która po przeleceniu nad japońskš wyspš Hokkaido wpadła do morza.

Pentagon zastrzegł jednak, że preferowanš opcjš sš nadal kroki dyplomatyczne. - Podczas gdy na stole sš wszystkie opcje, dyplomacja jest wcišż na ich czele - powiedział Reuterowi rzecznik ministerstwa obrony USA, pułkownik Robert Manning.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL