Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Japoński minister obrony: będziemy bronić wyspy Guam

AFP
Zamierzamy bronić wyspy Guam, terytorium zamorskiego USA na zachodnim Pacyfiku, w przypadku ataku rakietowego ze strony Korei Północnej - oœwiadczył w czwartek w parlamencie w Tokio minister obrony Japonii Itsunori Onodera.

"Każdy atak na Guam zostanie uznany za egzystencjalne zagrożenie dla Japonii" - powiedział Onodera, odwołujšc się do porozumienia obronnego między Tokio a Waszyngtonem.

"W takim przypadku Japonia ma prawo do użycia swojego systemu obrony przeciwrakietowej Aegis" - dodał minister. Zapewnił również, że japońskie siły zbrojne mogš zestrzelić północnokoreańskie rakiety przed ich dotarciem do terytorium USA.

Portal telewizji Fox News zaznaczył, że wczeœniej Tokio zapewniało, iż stršci rakiety Pjongjangu jedynie w przypadku, gdy zagrożš one bezpoœrednio japońskiemu terytorium. W zeszłym roku rzšd Japonii zmienił jednak politykę obronnš, zezwalajšc swoim siłom zbrojnym na obronę terytorium USA oraz pozostałych sojuszników. Zdaniem portalu wypowiedŸ Onodery "odzwierciedla zwiększone zainteresowanie Japonii rewizjš roli swoich sił zbrojnych oraz chęć zajmowania bardziej agresywnego stanowiska w regionie Pacyfiku".

Większoœć północnokoreańskich testów rakiet kończy się lšdowaniem pocisków w Morzu Japońskim.

Wyspa Guam jest położona 2,5 tys. km na południe od japońskiego wybrzeża. Znajdujš się na niej amerykańskie bazy wojskowe oraz nowoczesny system obrony przeciwrakietowej THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).

W czwartek naczelne dowództwo armii Korei Płn. poinformowało, że do połowy sierpnia zakończy przygotowania do wystrzelenia w kierunku wyspy Guam czterech rakiet œredniego zasięgu typu Hwasong-12, które mogłyby spaœć do morza w odległoœci zaledwie 30-40 km od wyspy. Decyzję o odpaleniu rakiet może podjšć przywódca Korei Płn. i zwierzchnik sił zbrojnych Kim Dzong Un.

Amerykański prezydent Donald Trump zapowiedział we wtorek, że jeœli Korea Płn. będzie dalej grozić Stanom Zjednoczonym, to spotka jš "ogień i gniew". Mimo sprzeciwu Zachodu reżim w Pjongjangu dalej rozwija swój program rakietowy i nuklearny.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL