Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

W. Brytania: Sondaż: Brytyjczycy chcš Williama jako następcę tronu

Większoœć Brytyjczyków uważa, że to ksišżę William powinien zostać królem po œmierci królowej Elżbiety II, a nie pierwszy w linii sukcesji jego ojciec Karol - wynika z sondażu ICM dla tabloidu "The Sun".

Według badania aż 51 proc. Brytyjczyków uważa, że należy pominšć najstarszego syna monarchini i oddać tron Williamowi, który reprezentuje młodsze pokolenie rodziny królewskiej.

Karol, który jest zgodnie z protokołem następcš tronu, może liczyć na poparcie zaledwie 22 proc. ankietowanych. 68-letni ksišżę Walii zmaga się z krytykš za rozpad małżeństwa z Dianš po tym, jak w 20. rocznicę jej œmierci w tragicznym wypadku samochodowym w Paryżu media opublikowały szereg listów, wspomnień i nagrań, w których księżna mówi o zaniku uczuć w ich zwišzku i braku wsparcia ze strony rodziny królewskiej, w tym królowej Elżbiety II.

Następca tronu uzyskał większe poparcie od Williama w zaledwie jednej grupie demograficznej - powyżej 75. roku życia - gdzie zyskał sympatię 45 proc. respondentów, czyli o 2 pkt proc. więcej niż jego syn. Jednoczeœnie wœród najmłodszej grupy Brytyjczyków pomiędzy 18. a 34. rokiem życia mógł liczyć na poparcie zaledwie dziewięciu procent ankietowanych.

Sondaż "The Sun" wykazał również, że 14 proc. Brytyjczyków uważa, że nikt nie powinien dziedziczyć tronu, co miałoby prowadzić do rezygnacji z monarchii parlamentarnej na rzecz republiki.

Jednoczeœnie ankietowani ocenili, że gdyby Karol zasiadł na tronie, to jego wieloletnia partnerka i żona Camilla powinna otrzymać jedynie tytuł księżnej małżonki (36 proc.), a nie królowej małżonki (27 proc.) ze względu na szacunek dla Diany i fakt, że jest rozwodniczkš. Jednoczeœnie aż 37 proc. osób nie miało zdania w tej sprawie.

W lipcu br. podczas pięciodniowej wizyty w Polsce i Niemczech ksišżę William odwiedził wraz ze swojš małżonkš księżnš Kate i dziećmi (kolejnymi następcami tronu - George'em i Charlotte) Warszawę, Sztutowo i Gdańsk.

91-letnia królowa Elżbieta II jest najdłużej panujšcym obecnie monarchš na œwiecie i najdłużej panujšcym monarchš w historii Wielkiej Brytanii.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL