Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Lider socjalistów: upadek lewicy, Macron ma pełnię władzy

AFP
Przywódca francuskich socjalistów Jean-Christophe Cambadelis ocenił w następstwie drugiej tury wyborów parlamentarnych we Francji, że upadek lewicy nie pozostawia wštpliwoœci, a pełnię władzy ma prezydent Emmanuel Macron i jego partia La Republique en Marche.

"Dziœ wieczorem upadek Partii Socjalistycznej nie pozostawia żadnych wštpliwoœci. Prezydent Republiki ma pełnię władzy" - oznajmił Cambadelis. Poinformował, że podaje się do dymisji, a jego miejsce ma zajšć "zbiorowe przywództwo".

"Triumf Macrona jest niepodważalny" - przyznał Cambadelis. Zaapelował, by jego ugrupowanie zasadniczo się zreformowało. "Lewica musi się radykalnie zmienić" - powiedział.

Według prognoz Partia Socjalistyczna i jej sojusznicy zdobyli 45 mandatów w liczšcym 577 miejsc Zgromadzeniu Narodowym. Głosowało na nich 6 proc. wyborców - podało MSW po przeliczeniu 75 proc. oddanych głosów. W dotychczasowym Zgromadzeniu Narodowym Partia Socjalistyczna miała 280 mandatów, co pozwalało jej na samodzielne rzšdy.

Skrajnie lewicowa partia Francja Nieujarzmiona zdobyła według prognoz 17 miejsc. Jej lider Jean-Luc Melenchon zwrócił uwagę na niskš frekwencję szacowanš na 43 proc., oceniajšc, że była ona wyrazem "masowego strajku powszechnego od obywatelskiego obowišzku".

Zapowiedział "społeczny opór" wobec reform planowanych przez Macrona, wœród których jest reforma prawa pracy. Melenchon zaznaczył, że prezydent nie ma prawa "zniszczyć kodeksu pracy".

Wyborcy dali w niedzielę wyraŸnš większoœć partii prezydenta Emmanuela Macrona, La Republique en Marche (LREM), która zdobyła większoœć bezwzględnš w izbie niższej parlamentu. Na LREM głosowało 42 proc. wyborców. To przekłada się na 355 do 360 miejsc i pozwala Macronowi na sformowanie rzšdu, by realizować reformy, do których zobowišzał się w swojej kampanii wyborczej. 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL