Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Po wyroku na Karadżicia Belgrad potępia "selektywnš sprawiedliwość"

Radovan Karadżić
AFP
Serbski rzšd potępił w pištek jako "selektywny wymiar sprawiedliwoœci" wyrok trybunału ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii na byłego przywódcę Serbów boœniackich Radovana Karadżicia, który został skazany za ludobójstwo na 40 lat więzienia.

Trybunał uznał, że 70-letni Karadżić jest współodpowiedzialny za zbrodnie na nieserbskiej ludnoœci cywilnej podczas wojny w Boœni (1992-95).

"Każdy wymiar sprawiedliwoœci, który osšdza jeden naród za zbrodnie popełnione przez wszystkich (wszystkie strony uczestniczšce w konflikcie), jest selektywny" - oœwiadczył serbski minister sprawiedliwoœci Nikola Selaković, odczytujšc w obecnoœci dziennikarzy komunikat rzšdowy.

Belgrad przez cały czas stoi na stanowisku, że haski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii zajmuje się potępianiem zbrodni popełnionych przez Serbów, ale nie wymierza nikomu sprawiedliwoœci za zbrodnie popełniane na Serbach.

Nie interesuje go wymierzanie kar za zbrodnie przeciwko Serbom popełniane przez innych uczestników konfliktu, nie interesujš go zbrodnicze czyny innych uczestników konfliktu z lat dziewięćdziesištych ubiegłego stulecia - powiedział Selaković.

Szef resortu sprawiedliwoœci odczytał komunikat po posiedzeniu rzšdu poœwięconym przygotowaniu odpowiedzi na wyrok.

Selaković wyraził ubolewanie, że podczas gdy Serbowie ze swej strony "składajš z godnoœciš hołd ofiarom poniesionym przez innych, ci inni w regionie nie sš w stanie uczynić tego samego wobec serbskich ofiar wojny".

Zgodnie z porozumieniami zawartymi w Dayton w USA, które położyły kres konfliktowi, Boœnia została podzielona na dwie autonomiczne jednostki państwowe - federację muzułmańsko-chorwackš oraz Republikę Serbskš - połšczone kilkoma instytucjami centralnymi.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL