Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Koalicja wymieniła 109 Jemeńczyków za 9 Saudyjczyków

PAP/EPA
Arabska koalicja pod wodzš Arabii Saudyjskiej, zaangażowana w konflikt w Jemenie przeciwko szyickim rebeliantom, podała w poniedziałek, że wymieniła 109 jemeńskich jeńców pojmanych podczas walk w zamian za dziewięciu Saudyjczyków, przetrzymywanych w Jemenie.

Do wymiany więŸniów doszło w niedzielę - poinformowała państwowa Saudyjska Agencja Prasowa.

Nie precyzuje ona jednak, w jaki sposób ani kiedy dokładnie schwytano Saudyjczyków. Jemeńczyków natomiast zatrzymano "na terenach operacji (koalicji) niedaleko granicy z Arabiš Saudyjskš"; nie wiadomo jednak, czy zatrzymani to rebelianci, czy cywile.

Wczeœniej w marcu Arabia Saudyjska wypuœciła siedmiu Jemeńczyków w zamian za jednego saudyjskiego żołnierza.

W zeszłym tygodniu sunnicka koalicja prowadzšca w Jemenie interwencję wojskowš oraz szyiccy rebelianci w Jemenie z ruchu Huti uzgodnili, że zawieszenie broni nastšpi 10 kwietnia o północy. 18 kwietnia w Kuwejcie majš zostać wznowione negocjacje pokojowe.

Ich celem ma być porozumienie, które położy kres obecnemu konfliktowi, i wszczęcie dialogu politycznego z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, a także wdrożenie rezolucji ONZ nr 2216. Stanowi ona przede wszystkim, że rebelianci Huti wycofajš się z zajętych terytoriów.

Jemen pogršżony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rzšdom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa częœć kraju wraz z Adenem podlega uznawanemu przez wspólnotę międzynarodowš i popieranemu przez Rijad rzšdowi. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystujš aktywne na południu i częœciowo wschodzie kraju Państwo Islamskie i Al-Kaida.

Od marca 2015 roku koalicja arabska zwalcza wspieranych przez Iran Hutich, kontrolujšcych stolicę kraju Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Rijad dšży do przywrócenia prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego.

Ostatnia sesja prowadzonych pod egidš ONZ negocjacji między rzšdem a rebeliantami miała miejsce w Szwajcarii w grudniu ub. roku.

Według danych ONZ jemeński konflikt, od rozpoczęcia interwencji arabskiej koalicji, kosztował życie blisko 6,3 tys. osób, z czego połowę stanowiš cywile.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL