Świat

Koalicja wymieniła 109 Jemeńczyków za 9 Saudyjczyków

PAP/EPA
Arabska koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej, zaangażowana w konflikt w Jemenie przeciwko szyickim rebeliantom, podała w poniedziałek, że wymieniła 109 jemeńskich jeńców pojmanych podczas walk w zamian za dziewięciu Saudyjczyków, przetrzymywanych w Jemenie.

Do wymiany więźniów doszło w niedzielę - poinformowała państwowa Saudyjska Agencja Prasowa.

Nie precyzuje ona jednak, w jaki sposób ani kiedy dokładnie schwytano Saudyjczyków. Jemeńczyków natomiast zatrzymano "na terenach operacji (koalicji) niedaleko granicy z Arabią Saudyjską"; nie wiadomo jednak, czy zatrzymani to rebelianci, czy cywile.

Wcześniej w marcu Arabia Saudyjska wypuściła siedmiu Jemeńczyków w zamian za jednego saudyjskiego żołnierza.

W zeszłym tygodniu sunnicka koalicja prowadząca w Jemenie interwencję wojskową oraz szyiccy rebelianci w Jemenie z ruchu Huti uzgodnili, że zawieszenie broni nastąpi 10 kwietnia o północy. 18 kwietnia w Kuwejcie mają zostać wznowione negocjacje pokojowe.

Ich celem ma być porozumienie, które położy kres obecnemu konfliktowi, i wszczęcie dialogu politycznego z udziałem wszystkich zainteresowanych stron, a także wdrożenie rezolucji ONZ nr 2216. Stanowi ona przede wszystkim, że rebelianci Huti wycofają się z zajętych terytoriów.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy to społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega uznawanemu przez wspólnotę międzynarodową i popieranemu przez Rijad rządowi. Jego władza jest jednak w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystują aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju Państwo Islamskie i Al-Kaida.

Od marca 2015 roku koalicja arabska zwalcza wspieranych przez Iran Hutich, kontrolujących stolicę kraju Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju. Rijad dąży do przywrócenia prezydenta Abd ar-Raba Mansura Al-Hadiego.

Ostatnia sesja prowadzonych pod egidą ONZ negocjacji między rządem a rebeliantami miała miejsce w Szwajcarii w grudniu ub. roku.

Według danych ONZ jemeński konflikt, od rozpoczęcia interwencji arabskiej koalicji, kosztował życie blisko 6,3 tys. osób, z czego połowę stanowią cywile.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL