Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Czechy: Będzie 11 lat wyborów i kampanii wyborczych

Praga
123RF/sborisov
Obywateli Czech czeka 11 lat wyborów i kampanii wyborczych. W latach 2016-2026 co roku odbywać się będš w ich kraju wybory ogólnopaństwowe lub samorzšdowe. Zgodnie z kalendarzem wyborczym maraton rozpocznš w paŸdzierniku wybory do Senatu i władz regionalnych.

W 2017 roku odbędš się wybory do Izby Poselskiej, czyli niższej izby czeskiego parlamentu, a w 2018 będš drugie po aksamitnej rewolucji bezpoœrednie wybory prezydenckie, a ponadto senackie i lokalne. Na 2019 rok w całej UE wyznaczono wybory do Parlamentu Europejskiego.

Kadencja czeskiego posła trwa cztery lata, prezydenta - pięć, europosła - też pięć, a senatora - szeœć, ale co dwa lata odnawia się jednš trzeciš składu 100-osobowej izby wyższej.

Od 2020 roku cały cykl powtarza się: kolejne wybory do Senatu i samorzšdu, następnie do Izby Poselskiej, znów do Senatu i lokalne, prezydenckie, etc.

Przerwa w wyborach nastšpi w Czechach dopiero w 2027 roku, pod warunkiem, że nie dojdzie do zaburzeń kalendarza wyborczego i np. przedterminowych wyborów.

Czeskie media komentujš, że trwajšca 11 lat kampania wyborcza będzie sporo kosztować partie polityczne, przyniesie natomiast zyski specjalistom od marketingu oraz oœrodkom badania opinii publicznej.

Po politykach spodziewajš się nerwowoœci i coraz bardziej wymyœlnych obietnic. A oczach wyborców - dodajš - "œwięto demokracji" zamieni się w "dzień powszedni”.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL