Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Świat

Davutoglu: pewne trudności w UE w wypełnianiu umowy ws. migrantów

Premier Turcji Ahmet Davutoglu
AFP
Premier Turcji Ahmet Davutoglu powiedział w czwartek, że dostrzega pewne trudności wewnątrz Unii Europejskiej w wypełnianiu warunków porozumienia dotyczącego migracji, ale wyraził nadzieję na pozytywny wynik piątkowych rozmów w tej sprawie w Brukseli.

"Widzimy, że wewnątrz UE są pewne trudności (...) w wypełnianiu tych warunków (tureckiej propozycji)" - powiedział Davutoglu dziennikarzom na lotnisku w Ankarze.

"Rozmawialiśmy o tym z (kanclerz Niemiec Angelą) Merkel przez telefon w zeszłym tygodniu oraz z (przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem) Tuskiem, gdy był w Ankarze" - poinformował turecki premier przed wylotem do Brukseli.

Davutoglu, który spotka się tam w piątek z przywódcami państw UE w celu sfinalizowania strategii zatrzymania napływu migrantów przez Turcję do Europy, oświadczył, że nie zaakceptuje takiego porozumienia, które obróci jego kraj w "otwarte więzienie" dla migrantów. "Każdy musi to wiedzieć (...) mamy nadzieję, że będzie dobry rezultat (rozmów) dla Turcji, Unii Europejskiej, jak i migrantów" - podkreślił.

Przywódcy państw UE spotkali się w czwartek po południu w Brukseli na szczycie, który ma wypracować plan współpracy z Turcją w celu zahamowania fali migracji. Propozycje Ankary wzbudziły zastrzeżenia niektórych krajów, a przywódcy zapowiadają trudne rozmowy.

W czwartek unijni szefowie państw i rządów dyskutują we własnym gronie, a w piątek rano ma do nich dołączyć premier Turcji.

To Ahmet Davutoglu 7 marca przedstawił Unii zarysy planu współpracy, który zakłada, że Turcja będzie przyjmować z powrotem wszystkich migrantów, którzy nielegalnie przedostaną się na greckie wyspy, a w zamian UE miałaby zobowiązać się do przesiedlania uchodźców bezpośrednio z obozów w Turcji; za jednego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia miałaby przejąć jednego syryjskiego uchodźcę z tureckich obozów.

Plan zakłada też podwojenie do 6 mld euro unijnej pomocy dla uchodźców syryjskich przebywających w Turcji, ale także przyśpieszenie liberalizacji wizowej dla tureckich obywateli oraz nadanie impetu negocjacjom w sprawie przystąpienia Turcji do UE.

Źródło:

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL