Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Davutoglu: pewne trudności w UE w wypełnianiu umowy ws. migrantów

Premier Turcji Ahmet Davutoglu
AFP
Premier Turcji Ahmet Davutoglu powiedział w czwartek, że dostrzega pewne trudnoœci wewnštrz Unii Europejskiej w wypełnianiu warunków porozumienia dotyczšcego migracji, ale wyraził nadzieję na pozytywny wynik pištkowych rozmów w tej sprawie w Brukseli.

"Widzimy, że wewnštrz UE sš pewne trudnoœci (...) w wypełnianiu tych warunków (tureckiej propozycji)" - powiedział Davutoglu dziennikarzom na lotnisku w Ankarze.

"Rozmawialiœmy o tym z (kanclerz Niemiec Angelš) Merkel przez telefon w zeszłym tygodniu oraz z (przewodniczšcym Rady Europejskiej Donaldem) Tuskiem, gdy był w Ankarze" - poinformował turecki premier przed wylotem do Brukseli.

Davutoglu, który spotka się tam w pištek z przywódcami państw UE w celu sfinalizowania strategii zatrzymania napływu migrantów przez Turcję do Europy, oœwiadczył, że nie zaakceptuje takiego porozumienia, które obróci jego kraj w "otwarte więzienie" dla migrantów. "Każdy musi to wiedzieć (...) mamy nadzieję, że będzie dobry rezultat (rozmów) dla Turcji, Unii Europejskiej, jak i migrantów" - podkreœlił.

Przywódcy państw UE spotkali się w czwartek po południu w Brukseli na szczycie, który ma wypracować plan współpracy z Turcjš w celu zahamowania fali migracji. Propozycje Ankary wzbudziły zastrzeżenia niektórych krajów, a przywódcy zapowiadajš trudne rozmowy.

W czwartek unijni szefowie państw i rzšdów dyskutujš we własnym gronie, a w pištek rano ma do nich dołšczyć premier Turcji.

To Ahmet Davutoglu 7 marca przedstawił Unii zarysy planu współpracy, który zakłada, że Turcja będzie przyjmować z powrotem wszystkich migrantów, którzy nielegalnie przedostanš się na greckie wyspy, a w zamian UE miałaby zobowišzać się do przesiedlania uchodŸców bezpoœrednio z obozów w Turcji; za jednego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia miałaby przejšć jednego syryjskiego uchodŸcę z tureckich obozów.

Plan zakłada też podwojenie do 6 mld euro unijnej pomocy dla uchodŸców syryjskich przebywajšcych w Turcji, ale także przyœpieszenie liberalizacji wizowej dla tureckich obywateli oraz nadanie impetu negocjacjom w sprawie przystšpienia Turcji do UE.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL