Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

NYT: Obama prywatnie apeluje do donatorów o wspólny front za Clinton

AFP
Na spotkaniu z donatorami Partii Demokratycznej prezydent Barack Obama uznał, że kampania senatora Berniego Sandersa dobiega już końca i zaapelował o stworzenie wspólnego frontu poparcia dla b. sekretarz stanu USA Hillary Clinton – informuje "New York Times".

Zdaniem dziennika, który powołuje się na rozmowy z trzema pragnšcymi zachować anonimowoœć uczestnikami spotkania Demokratów, Barack Obama miał przyznać, że Hillary Clinton "ma swoje słaboœci".

Jest ona postrzegana przez niektórych Demokratów jako mało autentyczna, a jej kampania nie wywołuje ogromnego entuzjazmu. Ale miał też dodać, że do tego rodzaju zarzutów nie należy przywišzywać zbyt dużej wagi. Zauważył, że prezydent George'a W. Busha chwalono niegdyœ (podczas kampanii wyborczej, PAP)za to, że był autentyczny.

Zdaniem rozmówców NYT, choć Obama bardzo ostrożnie dobierał słowa, to jego wypowiedŸ została odebrana jako ostrzeżenie, że dalsze uczestnictwo w wyœcigu prezydenckim Demokratów senatora z Vermont Berniego Sandersa, mogłoby zadziałać na korzyœć Republikanów i pomóc im odzyskać Biały Dom.

Spotkanie Obamy z donatorami miało miejsce w Austin w Teksasie w w pištek, czyli kilka dni po zaskakujšcej porażce Clinton w stanie Michigan, mimo że sondaże dawały jej nawet 20 punktów procentowych przewagi nad przedstawiajšcym się jako socjalista Sandersem.

Częœć analityków wyrażała wówczas obawy, że w innych przemysłowych stanach Sanders też może wygrać, dzięki poparciu białych robotników, który z powodu globalizacji gorzej się powodzi w ostatnich latach.

Ale w ostatni wtorek Clinton rozwiała te obawy, z łatwoœciš wygrywajšc z Sanderesm w dużych, głosujšcych tego dnia stanach: na Florydzie, w Karolinie Północnej, a także w przemysłowych stanach Ohio i Illinois. Tym samym radykalnie zwiększyła ona swš przewagę nad przedstawiajšcym się jako socjalista i obiecujšcym "politycznš rewolucję" Sandersem. Jak szacuje NYT, Clinton zagwarantowała już sobie około poparcie 1606 delegatów (dwa razy więcej niż Sanders) z 2383 niezbędnych do zdobycia nominacji Demokratów na listopadowe wybory prezydenckie.

Zdaniem NYT, by dogonić Clinton, Sanders musiałby do końca wyborów wygrać we wszystkich stanach, które jeszcze nie głosowały, uzyskujšc œrednio w każdym stanie większoœć ponad 60 proc. głosów.

Senator budzi entuzjazm zwłaszcza młodych, lewicowych wyborców. Dzięki datkom głównie od indywidualnych osób uzbierał w sumie prawie 97 mln USD na kampanię, z czego wydał jednak już około 80 mln.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL