Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Filipiny: Na mocy sankcji ONZ zatrzymano statek Korei Północnej

123RF
Na mocy zaostrzonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ sankcji na Koreę Północnš władze Filipin zatrzymały północnokoreański frachtowiec - poinformował w sobotę rzecznik prasowy filipińskiego resortu dyplomacji Charles Jose. Załoga łodzi ma być deportowana.

"Zgodnie z rezolucjš ONZ statek Korei Północnej w Subic (Morze Południowochińskie - PAP) będzie zatrzymany i nie otrzyma zgody na opuszczenie portu" - poinformował agencję Reutera rzecznik filipińskiego MSZ. Dodał, że na pokładzie znajdowało się 21 członków załogi i wszystkich czeka deportacja. Władze w Manili będš też czekać na oenzetowskich inspektorów, którzy sprawdzš jednostkę - dodał Jose.

Reuters informuje, że władze Filipin zatrzymały statek Dżin Teng. To jedna z pierwszych jednostek Korei Północnej, która wpłynęła do obecnego portu od czasu zaostrzenia sankcji wobec komunistycznego reżimu. Pływajšcy pod banderš Sierra Leone statek zawinšł do filipińskiego portu 27 lutego, na pokładzie przewoził ziarna palmowe. W pištek statek próbował opuœcić port, jednak uniemożliwiła mu to straż przybrzeżna.

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyœlnie zaaprobowała 2 marca rezolucję zdecydowanie zaostrzajšcš sankcje wobec Korei Północnej w zwišzku z testem bomby wodorowej przeprowadzonym przez Pjongjang 6 stycznia. Ponadto Korea Północna wystrzeliła w lutym rakietę balistycznš dalekiego zasięgu, która umieœciła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Rezolucja przewiduje między innymi zastosowanie po raz pierwszy systematycznych kontroli towarów pochodzšcych z Korei Północnej lub eksportowanych do tego kraju. Ponadto przedstawiciele handlowi Pjongjangu w Syrii, Iranie i Wietnamie znaleŸli się wœród 16 osób oraz 12 podmiotów prawnych objętych sankcjami ONZ.

Projekt tej rezolucji przedłożyły USA; jego tekst uzgodniono z Chinami, głównym sojusznikiem Pjongjangu. Jednak Chiny ostro potępiły ostatnie próby z broniš nuklearnš i pociskami balistycznymi dokonane przez Pjongjang. Zdaniem analityków może to zapowiadać zmianę polityki Pekinu wobec nieprzewidywalnego sšsiada.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniajš Korei Północnej prób z broniš jšdrowš oraz testów balistycznych. Nie zważajšc na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jšdrowego.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL