Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Kim Dzong Un: Korea Płn. zminiaturyzowała głowice jšdrowe

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un
AFP
Korea Północna zminiaturyzowała głowice jšdrowe w celu wyposażenia międzykontynentalnych pocisków balistycznych - poinformował w œrodę czasu lokalnego przywódca tego kraju Kim Dzong Un, cytowany przez oficjalnš agencję KCNA.

Kim Dzong Un poinformował o tym po spotkaniu z północnokoreańskimi ekspertami ds. nuklearnych.

Już w ubiegłym roku specjaliœci z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych wyrażali swoje obawy, iż Korea Płn. jest w posiadaniu technologii pozwalajšcych na miniaturyzację głowic jšdrowych, tak by możliwe było umieszczenie ich na rakietach.

6 stycznia Pjongjang poinformował, że dokonał udanego testu zminiaturyzowanej bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków. Ponadto Korea Północna wystrzeliła w lutym rakietę balistycznš dalekiego zasięgu, która umieœciła na orbicie okołoziemskiej satelitę. 

W odpowiedzi na test bomby wodorowej Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyœlnie zaaprobowała na poczštku marca rezolucję zaostrzajšcš zdecydowanie sankcje wobec Korei Północnej. 

Rezolucja przewiduje między innymi zastosowanie po raz pierwszy systematycznych kontroli towarów pochodzšcych z Korei Północnej lub eksportowanych do tego kraju. Sankcje ONZ objęły także przedstawicieli handlowych Pjongjangu w Syrii, Iranie i Wietnamie.

Prezydent USA Barack Obama okreœlił zaostrzenie sankcji jako "zdecydowany sygnał" wysłany Korei Północnej. Według niego był to "prosty komunikat" wspólnoty międzynarodowej mówišcy o tym, że "Korea Północna musi zarzucić te niebezpieczne programy (nuklearne) i znaleŸć lepszš œcieżkę (rozwoju) dla swego narodu". 

Tekst projektu uzgodniono z Chinami, głównym sojusznikiem Pjongjangu, które ostro i zdecydowanie potępiły ostatnie próby z broniš nuklearnš i pociskami balistycznymi dokonane przez Koreę Północnš. 

Zaostrzenie sankcji przez Radę Bezpieczeństwa ONZ Pjongjang nazwał prowokacjš i zagroził ostrš reakcjš, w tym "mobilizacjš różnych œrodków i sposobów", by podjšć "zdecydowane i bezlitosne fizyczne przeciwdziałania". 

Pod koniec ubiegłego tygodnia Kim Dzong Un polecił w zwišzku ze "wzrastajšcym zagrożeniem ze strony wrogów", aby arsenał nuklearny jego kraju był gotowy do użycia "w każdej chwili". 

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniajš Korei Północnej prób z broniš jšdrowš oraz testów balistycznych. Nie zważajšc na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jšdrowego.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL