Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Iran zwiększa nagrodę za zabicie autora "Szatańskich wersetów"

Pisarz Salman Rushdie i producentka Shruti Ganguly
AFP
Państwowe media irańskie dołożyły 600 tys. USD do nagrody za zabicie Salmana Rushdiego, autora słynnych "Szatańskich wersetów". Œmierci Rushdiego zażšdał w 1989 roku przywódca islamskiej rewolucji ajatollah Ruhollah Chomeini.

Ajatollah wydał fatwę (edykt religijny), w której wezwał muzułmanów do zabicia Rushdiego za tę ksišżkę, którš potępił jako bluŸnierczš. Zwolennicy twardej linii w Iranie twierdzš, że fatwa Chomeiniego, który zmarł w czerwcu 1989 roku, jest nieodwołalna i wieczna. Bogate irańskie organizacje religijne zaoferowały nagrodę wysokoœci 2,7 miliona USD za zabicie brytyjskiego pisarza, a w 2012 roku powiększyły jš do 3,3 miliona USD.

Teraz irańska agencja informacyjna Fars opublikowała listę 40 państwowych mediów, które postanowiły dołożyć się do nagrody za głowę Rushdiego. Wkład Fars wynosi 30 tys. USD.

Reuters przypomina, że w 1998 roku irański rzšd prezydenta Mohammada Chatamiego zdystansował się od tej fatwy, deklarujšc, że życie Rushdiego, który zmuszony był się ukrywać, nie jest już zagrożone. Jednak następca Chomeiniego jako najwyższego irańskiego przywódcy duchowo-politycznego, ajatollah Ali Chamenei, oœwiadczył w 2005 roku, że fatwa jest nadal ważna; kilku irańskich duchownych ponowiło wtedy wezwanie do zabicia Rushdiego.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL