Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Czechy: Zarejestrowano pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika

Walka z komarami w Urugwaju
PAP
W Czechach zarejestrowano pierwsze dwa przypadki zakażenia wirusem Zika - poinformowało w czwartek czeskie ministerstwo zdrowia. Nie ustalono jeszcze, w jakich okolicznoœciach doszło do zarażenia wirusem.

W połowie grudnia czeskie MSZ wydało ostrzeżenie przed podróżowaniem do Brazylii i Kolumbii - krajów, gdzie zarejestrowano najwięcej przypadków wirusa.

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o stwierdzeniu obecnoœci tego wirusa u europejskich turystów, którzy przebywali w Ameryce Południowej; chodzi o trzech Brytyjczyków, 10 Holendrów oraz Hiszpankę. Eksperci przewidujš, że w Europie najpewniej będzie coraz więcej takich przypadków, bioršc pod uwagę skalę występowania wirusa w Ameryce Południowej i częstotliwoœć zagranicznych podróży.

Naukowcy podejrzewajš, że Zika ma zwišzek zarówno z mikrocefališ u noworodków, jak i z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornoœciowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach œmierć. U kobiet ciężarnych Zika może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do œmierci dziecka. Obecnie nie ma szczepionki przeciwko wirusowi.

Œwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje wirusa jako międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 roku w zwišzku z epidemiš eboli.

Wirus Zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma on poważnych skutków dla zdrowia.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL