Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Polityk Fine Gael Leo Vardakar: "koalicja poniosła porażkę"

Premier Enda Kenny
AFP
Premier Enda Kenny przyznał w sobotę, że rzšdzšca koalicja Fine Gael i Partii Pracy poniosła porażkę i że "nie ma do niej powrotu". Po podliczeniu wyników w 38 z 40 okręgów wynika, że Fine Gael uzyskała 26 proc. głosów, o 10 proc. mniej niż przed 5 laty.

Na Partię Pracy, dotychczasowego partnera koalicyjnego Fine Gael, zagłosowało 7 proc. wyborców.

"Moim obowišzkiem i zadaniem jest dostosowanie się do decyzji wyborców i zapewnienie krajowi stabilnego rzšdu. Zamierzam się tym zajšć z pełnym oddaniem" – podkreœlił premier.

Wczeœniej w sobotę również wywodzšcy się z partii Fine Gael, obecny minister zdrowia, Leo Varadkar przyznał, że rzšdzšca w Irlandii "koalicja poniosła porażkę".

"Społeczeństwo jednoznacznie zdecydowało, że nie chce reelekcji tego rzšdu i zadało poważny cios mojemu ugrupowaniu oraz naszemu koalicjantowi" – oœwiadczył Varadkar uważany za możliwego następcę premiera Endy Kenny’ego na stanowisku lidera Fine Gael.

Na podstawie wstępnych wyników można wnosić, że partia Fine Gael oraz Partia Pracy mogš liczyć na od 55 do 68 mandatów. Dla uzyskania większoœci parlamentarnej potrzebowałyby 80 mandatów – zauważa agencja AFP.

W opinii agencji Reutera rzšd premiera Kenny'ego jest ostatniš ofiarš coraz bardziej manifestowanej wœród wyborców w Europie niechęci wobec polityków głównego nurtu. "Rzšd koalicyjny w Irlandii płaci teraz za program oszczędnoœciowy ostatnich lat", a także za to, że nie zdołał wytłumaczyć wyborcom, "dlaczego najbiedniejsi Irlandczycy nie sš beneficjentami jednego z najwyższych wskaŸników wzrostu w całej Europie" – zaznacza agencja.

Jedynym realnym scenariuszem byłaby koalicja partii Fine Gael oraz głównego ugrupowania opozycyjnego, centrowej Fianna Fail. Obie partie na przemian rzšdzš w Irlandii od 1932 roku. "Ale nawet koalicja obu tych ugrupowań nie zapewni 50 proc. w parlamencie" – podkreœla agencja Reutera.

Na partię Fianna Fail oddało głos 21,1 proc. uczestników głosowania. Na lewicowš Sinn Fein - 16 proc. Obserwatorzy wskazujš, że wielu wyborców oddało głos na kandydatów niezależnych i mniejsze partie, np. Zielonych.

Irlandczycy wybierali w pištek 158 deputowanych do izby niższej parlamentu Dail Eireann. Oficjalne liczenie głosów rozpoczęło się w sobotę o godz. 9 czasu miejscowego (10 w Polsce), wyniki z pierwszych okręgów (na 40) prawdopodobnie zostanš ogłoszone po południu. Ostateczne oficjalne wyniki spodziewane sš najwczeœniej w niedzielę.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL