Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Węgry zamknš kolejowe przejścia graniczne wykorzystywane przez imigrantów

AFP
Władze Węgier poinformowały w czwartek, że od niedzieli zamknš na 30 dni trzy kolejowe przejœcia graniczne z Chorwacjš. Punkty te były w zeszłym roku wykorzystywane przez migrantów próbujšcych dostać się z południa Europy m.in. do Europy Zachodniej.

W rozporzšdzeniu podpisanym przez ministra spraw wewnętrznych Węgier Sandora Pintera napisano, że decyzja została podjęta, aby "chronić bezpieczeństwo publiczne". Nie podano żadnych szczegółów ani nie wspomniano o problemie migrantów.

Decyzja dotyczy trzech przejœć granicznych: Murakeresztur-Kotoriba, Gyekenyes-Koprivnica i Magyarboly-Beli Manastir. Agencja Reutera zwraca uwagę, że w zeszłym roku tłumy migrantów próbowały dostać się tamtędy głównie do Niemiec.

We wrzeœniu ub. roku Węgry zamknęły granicę z Serbiš, a wkrótce potem postawiły ogrodzenie na swej 300-kilometrowej granicy z Chorwacjš. Rzšd w Budapeszcie utrzymuje, że zrobił to, by powstrzymać napływ migrantów i "chronić obywateli Węgier i Europy".

Zamknięcie tych granic wywołało krytykę ze strony krajów i instytucji Unii Europejskiej, ale inne kraje, jak Słowenia i Austria, zdšżyły od tego czasu wznieœć swoje własne bariery na granicach.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL