Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Ławrow oburzony opiniš o Putinie

AFP
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podczas pištkowej rozmowy telefonicznej z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym wyraził oburzenie z powodu wypowiadanych przez władze USA opinii, że prezydent Rosji Władimir Putin jest skorumpowany.

"Podkreœlono, że wina za umyœlnš eskalację napięcia w stosunkach dwustronnych w pełni leży po stronie Waszyngtonu" - napisał w oœwiadczeniu rosyjski MSZ po rozmowie szefów dyplomacji obydwu państw.

Burzę wywołał przedstawiciel resortu finansów USA Adam Szubin, który w wyemitowanym w poniedziałek programie dokumentalnym BBC "Panorama" powiedział, że prezydent Rosji jest skorumpowany i że rzšd Stanów Zjednoczonych wie o tym "od wielu, wielu lat".

W czwartek rzecznik Białego Domu Josh Earnest na codziennym briefingu oznajmił, że opinia przedstawiciela ministerstwa finansów USA na temat skorumpowania rosyjskiego przywódcy "najlepiej odzwierciedla poglšdy administracji" amerykańskiej.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podczas telekonferencji z dziennikarzami odniósł się w pištek do tego oœwiadczenia, twierdzšc, że opinie o korupcji prezydenta Putina sš oburzajšce i obraŸliwe. Uważa on, że sš to próby wpłynięcia na następne wybory prezydenckie w Rosji.

"Zasadniczo obserwujemy, że zagranica rozpoczęła przygotowania do wyborów prezydenckich w Rosji, do których zostały ponad dwa lata" - podkreœlił rzecznik Kremla. Jak ocenił, "jest jasne, że zbiera się negatywne materiały, aby wykorzystać je przeciwko głowie naszego państwa, by wywrzeć presję i wpłynšć na przebieg przyszłej kampanii wyborczej".

Pieskow uznał też wypowiedŸ Szubina za "oficjalne oskarżenie". "Ono, po pierwsze, jasno okreœla, kto stoi przy pulpicie sterowniczym, po drugie, wymaga dowodów, gdyż nagłaœnianie podobnych oskarżeń ze strony takiego resortu jak ministerstwo finansów USA bez poparcia ich konkretnymi dowodami rzuca cień na sam resort" - oœwiadczył.

 

Jednoczeœnie zaznaczył, że Kreml nie będzie się domagał dowodów od resortu finansów USA, ale sprawš amerykańskiego ministerstwa jest zaprezentowanie jakichœ dowodów na to, że "wypowiedzi oficjalnego przedstawiciela resortu nie sš gołosłownym oszczerstwem".

Formalnie Putin sprawuje urzšd prezydencki od maja 2012 roku. Był już jednak szefem państwa przez dwie kadencje w latach 2000-2008. W 2008 roku musiał opuœcić Kreml, gdyż konstytucja FR nie pozwalała mu na ubieganie się o trzeciš kadencję z rzędu. Na swojego następcę wskazał wówczas Dmitrija Miedwiediewa, a sam stanšł na czele rzšdu. W 2012 roku Miedwiediew zrezygnował z ubiegania się o reelekcję i zaproponował, aby na najwyższy urzšd w państwie wrócił Putin.

W 2008 roku wprowadzono do konstytucji poprawkę wydłużajšcš kadencję szefa państwa z czterech do szeœciu lat. Obecna kadencja prezydencka Putina upływa w 2018 roku. Tym razem konstytucja nie zabrania mu ubiegania się o reelekcję.

Agencja AFP przypomina, że Putin do tej pory nie wypowiedział się, czy będzie kandydować na drugš kolejnš kadencję i czwartš od 2000 roku.

"Jest jasne, że nasi partnerzy - czy raczej powinniœmy teraz powiedzieć: nasi tak zwani partnerzy - nie doceniajš konsekwentnej linii prowadzonej przez Rosję w kwestii ukraińskiej, syryjskiej i ogólnie polityki rosyjskiej na arenie międzynarodowej" - powiedział niedawno.

Stosunki między Moskwš i Waszyngtonem sš najgorsze od poczštku kryzysu ukraińskiego w 2014 roku, który spowodował m.in. wprowadzenie sankcji amerykańskich przeciwko Rosji.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL