Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Surowce i Chemia

Kolejne unijne cła na stal z Chin

Bloomberg
Unia Europejska wprowadziła tymczasowe cła na chińskie wyroby ze stali odpornej na korozję po  trwajšcym 8 miesięcy œledztwie, które pozwoliło ustalić, że korzystały z  nienależnych subwencji.

Cła w wysokoœci od 17,2 proc. do 28,5 proc. dotyczš wyrobów firm Hesteel, Shougang, Shagang i kilku innych; majš one25 dni na odwołanie się.

Komisja Europejska podjęła decyzję po interwencji organizacji europejskich producentów Eurofer, do której należš m.in. ArcelorMittal, ThyssenKrupp i Tata Streel Europe.

Import chińskich wyr9obów po obróbce galwanicznej skoczył w tym roku o 45 proc. i stanowi 51 proc. wszystkich produktów importowanych przez Unię - wynika z danych banku inwestycyjnego Jefferies. "Największymi producentami stali galwanicznej sš Voestalpine, ThyssenKrupp i ArcelorMittal, a obecna decyzja będzie katalizatorem udziału w rynku wewnętrznym i marży" - stwierdzili analitycy Jefferies.

W ostatnich latach Unai obkładała cłem antydumpingowym różne stalowe wyroby z Chin, ktęre wytapiajš połowę stali na œwiecie. Komisja uznała, że takie cła sš niezbędne w ramach pomocy  producentom w co najmniej 15 krajach Unii.

"Wstępnie ustalono, że wprowadzenie takiego posunięcia przyczyni się do odrodzenia unijnego przemysłu, bo pozwoli na wzrost cen, co całemu sektorowi ułatwi powrót do generowania zysków" -  oœwiadczyła Bruksela.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL