Kolejne unijne cła na stal z Chin

aktualizacja: 10.08.2017, 18:05
Foto: Bloomberg

Unia Europejska wprowadziła tymczasowe cła na chińskie wyroby ze stali odpornej na korozję po  trwającym 8 miesięcy śledztwie, które pozwoliło ustalić, że korzystały z  nienależnych subwencji.

Cła w wysokości od 17,2 proc. do 28,5 proc. dotyczą wyrobów firm Hesteel, Shougang, Shagang i kilku innych; mają one25 dni na odwołanie się.

Komisja Europejska podjęła decyzję po interwencji organizacji europejskich producentów Eurofer, do której należą m.in. ArcelorMittal, ThyssenKrupp i Tata Streel Europe.

Import chińskich wyr9obów po obróbce galwanicznej skoczył w tym roku o 45 proc. i stanowi 51 proc. wszystkich produktów importowanych przez Unię - wynika z danych banku inwestycyjnego Jefferies. "Największymi producentami stali galwanicznej są Voestalpine, ThyssenKrupp i ArcelorMittal, a obecna decyzja będzie katalizatorem udziału w rynku wewnętrznym i marży" - stwierdzili analitycy Jefferies.

W ostatnich latach Unai obkładała cłem antydumpingowym różne stalowe wyroby z Chin, ktęre wytapiają połowę stali na świecie. Komisja uznała, że takie cła są niezbędne w ramach pomocy  producentom w co najmniej 15 krajach Unii.

"Wstępnie ustalono, że wprowadzenie takiego posunięcia przyczyni się do odrodzenia unijnego przemysłu, bo pozwoli na wzrost cen, co całemu sektorowi ułatwi powrót do generowania zysków" -  oświadczyła Bruksela.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE