Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

To będzie rok dużych wyzwań dla spółki

Radosław Domagalski-Łabędzki
materiały prasowe
Popyt na miedŸ powinien się utrzymywać przynajmniej w latach 2018–2019. Otoczenie makro sprzyja, ale musimy zwiększyć dyscyplinę kosztowš i mšdrze zaplanować inwestycje rozwojowe – mówi prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.

Rz: Od dołka z poczštku 2016 r. cena miedzi na giełdzie w Londynie wzrosła o blisko 70 proc., do 7,2 tys. dol. za tonę. To najwięcej od 2014 r. Jak podsumuje pan zeszły rok dla KGHM, a co ważniejsze jakie sš perspektywy na 2018 r.?

W 2017 r. œrednie notowania metali okazały się lepsze od naszych założeń. Wzrost notowań był dynamiczny. Wydaje się, że fundamenty makroekonomiczne sš silne. Nie ma sygnałów o globalnym ryzyku politycznym, które mogłoby zahamować rozwój inwestycji, zwłaszcza w Azji. Cały czas jest optymizm na rynku, strefa euro roœnie, wzrost PKB w Chinach wcišż jest na poziomie 7 proc. Sš fundamentalne powody, dla których popyt na miedŸ powinien się utrzymywać przynajmniej w perspektywie lat 2018–2019. Także poprawa kondycji gospodarki europejskiej i osłabienie dolara amerykańskiego przyczyniły się do obserwowanych zwyżek cen miedzi.

Kurs dolara jest dla nas bardzo istotny. Jeœli tona miedzi kosztuje równowartoœć 25 tys. zł, to j...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL