Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Kulinarna Liga Mistrzów

materiały prasowe
Nie rozumiem, czemu panowie kopišcy piłkę kilka godzin dziennie sš w stanie zarobić w tydzień więcej niż pracujšcy niemal non stop zdolny szef kuchni w cišgu roku.

To pytanie wraca do mnie, gdy za tych pierwszych musimy się narodowo wstydzić. Zwłaszcza że jednoczeœnie pękam z dumy, patrzšc na tych drugich, ich rozwój, pracowitoœć i promowanie kultury kulinarnej.

Właœnie zakończył się sezon regionalnych spotkań najlepszych szefów kuchni w Polsce, organizowanych przez nasz „Żółty Przewodnik" Gault & Millau. Ostatnie z nich odbyły się w Gdańsku i w Krakowie. W każdym regionie nagradzamy po pięć wybitnych postaci. Razem jesieniš wyróżniliœmy ich zatem dziesištkę.

Zasłaniajšc ze wstydu oczy podczas œrodowego piłkarskiego lania, wyobrażałam sobie ustawienie drużyny naszych szefów. To byłby mecz! W ataku ostrzy, szybcy i nieprzejednani. Na œrodku wysportowany i twardy góral Sebastian Krauzowicz z toruńskiej Sfery, urodzony zwycięzca z charakterem, za który jedni go kochajš, inni równie goršco nie znoszš. Na prawym skrzydle groŸny Krzysztof Żurek, czołowy napastnik krakowskiej restauracji Trzy Rybki. To doœwiadczony zawodnik, kunsztem wspierajšcy liczne kluby zjednoczone w barwach Likusów. Piekielnie ambitny i równie utalentowany, zręcznie drybluje przed goœćmi smakami i teksturami. Linię ofensywy uzupełniłabym szybkim i zdolnym Krzysztofem Bielawskim, na co dzień grajšcym w rodzimej restauracji Szeroka 9 w Toruniu. Strzela fenomenalnie, zaskakujšc goœci wspaniałymi akcjami.

W œrodku pola wspaniale sprawdziliby się zwrotni, błyskotliwi zawodnicy. Iwona Niemczewska, słynna z samych trafionych podań, na własnym boisku szczecińskiego Z Drugiej Strony Lustra zbiera nieustannie owacje kibiców. Obok Paweł Kras, gwiazda drużyny krakowskiej Bottiglieria 1881. Zaskakujšcy, skuteczny i rozbrajajšcy celnoœciš i precyzjš. Na pozycji lewego rozgrywajšcego ustawmy Łukasza Cichego z krakowskiej Białej Róży. Biada temu, kto da się zwieœć nazwisku. Ten chłopak to naprawdę szatan.

Obronę mamy bardzo mocnš, patrzšc na skład, wštpię, by ktokolwiek przy zdrowych zmysłach oœmielił się atakować. Wyważony, spokojny Grzegorz Labuda, z niezwykłym wyczuciem obezwładnia perfekcjš smaku. Postawny i zrywny zarazem Janusz Fic z podkrakowskiego Dworu Sieraków swoimi zagrywkami zbija z nóg nawet największych sceptyków. Budzšcy respekt już samym wyglšdem Mariusz Siwak, na co dzień grajšcy w barwach szczecińskiego hotelu Park, czaruje wœlizgiem kolejnych talerzy. Pomiędzy nimi zwinna, wyłapujšca nawet najtrudniejsze piłki i urzekajšca finezjš swojej gry Katarzyna Rogowska z katowickiej Cadenzy.

A w bramce? Stanę sama, założę rękawice niczym wielkie patelnie i nie pozwolę wbić naszym żadnego gola! Zresztš wštpię, by ktoœ do tej bramki chciał strzelać. Roztropni zawodnicy drużyny przeciwnej powinni raczej rozsišœć się wygodnie na murawie i raczyć wybitnš kuchniš. Wystarczy jeden mecz, by wszyscy chcieli być kibicami naszej drużyny.

Autorka jest redaktor naczelnš „Żółtego Przewodnika" Gault & Millau

Reomendacje "Rzeczpospolitej". Dziesištka marzeń

Biała Róża

Szef kuchni Łukasz Cichy

Łukasz Cichy po szkole gastronomicznej terminował u znanych polskich szefów kuchni, między innymi Adama Chrzšstowskiego, Andrzeja Polana i Roberta Sowy. Zamiłowanie do perfekcji łšczy z pasjš do odkopywania starych receptur, które czasem odœwieża, nadajšc potrawom nowš wartoœć smakowš. Cišgle poszukuje. Także dostawców, którzy sš w stanie zaoferować regionalne, œwieże produkty najwyższej klasy.

Biała Róża mieœci się w Dworku Krakowskim – historycznym kompleksie pałacowym, położonym w bezpoœredniej bliskoœci Wawelu i Plant. Wystrój jest elegancki, lecz nie onieœmiela przepychem. Biała Róża to ogromne okna, pastelowe œciany udekorowane klimatycznymi fotografiami, dyskretne oœwietlenie (piękne kryształowe żyrandole), stoliki nakryte białymi obrusami i œwiece.

Warto skusić się na niezwykle oryginalny krem z ogórków małosolnych, serwowany z szyjkami rakowymi. Delikatny, acz wyrazisty! Można też spróbować serwowanej na zimno, a uprzednio podsmażonej kiełbasy jagnięcej, podawanej z musem z wiœni i sosem z owoców dzikiego bzu. Zjawiskowe sš pierogi z siekanš cielęcinš przyprawionš imbirem i jałowcem oraz czerwonym winem. Wielbicielom mięs można polecić soczystš, o wyrazistym smaku, podwędzanš polędwicę wołowš z pieczonymi ziemniakami i fasolkš szparagowš.

PSST! Informacja dla obawiajšcych się o miejsce do parkowania: przy restauracji jest parking Hotelu Maltańskiego, dostępny dla goœci.

11/20  

Nowatorska/Elegancka

Straszewskiego 16

31-101 Kraków

tel. +48 12 421 51 90

www.restauracjabialaroza.pl

Czynne codziennie 12.00–22.00

Œrednie ceny

przystawka    26 zł

danie główne    43 zł

deser    18 zł

Menu degustacyjne

4 dania    90 zł

6 dań    135 zł

Płatnoœć kartš

Visa MC AmEx

Dwór Sieraków

Szef kuchni Janusz Fic

Kolejny już rok Janusz Fic szefuje w kuchni Dworu Sieraków. Ma bogate doœwiadczenie zebrane w krakowskich restauracjach z górnej półki (m.in. Hotel Grand, Skandale) i kocha produkty spod znaku Slow Food. Serwuje klasycznš polskš kuchnię szlacheckš, łšczšc jš zgrabnie z tradycjš francuskš.

Goœcie będš zachwyceni dworem i otaczajšcym go starodrzewem. Miejsce nadaje się na kolację w gronie przyjaciół czy romantyczny wieczór. Można œmiało myœleć o zorganizowaniu tu większych uroczystoœci rodzinnych. Lokal jest elegancki, jednak przed poczynieniem rezerwacji warto zapytać, czy w interesujšcym nas terminie nie będzie akurat obsługiwana wycieczka: sala restauracji służy czasem za stołówkę, wówczas panuje w niej „karczemny” gwar i unosi się zapach kiełbasy z grilla.

Dwór Sieraków oferuje dania z karty lub szeœciodaniowe menu degustacyjne w rewelacyjnej cenie (129 zł bez wina lub 199 zł z doborem win). Warto skosztować œlimaków po burgundzku i po sierakowsku. Œlimaki hodowane w pobliskich Winiarach, w gospodarstwie ekologicznym, Janusz Fic przyrzšdza wyœmienicie. Sierakowskie podawane sš z palonym masłem i czosnkiem, a po burgundzkich zostaje w ustach wspaniały posmak ziół. Restauracja ma wspaniałš kartę win – ponad 200 starannie wyszukanych etykiet. Warto połšczyć wizytę w restauracji z noclegiem we Dworze.

PSST! Restauracja oferuje też menu… dla psów. A w nim takie rarytasy jak pieczone ucho wieprzowe i gotowany gnat cielęcy.

13/20   

Polska/Elegancka

Sieraków 233

32-410 Dobczyce

tel. +48 12 312 24 23

www.dworsierakow.pl/restauracja

Czynne

codziennie 13.00–21.00

Œrednie ceny

przystawka    26 zł

danie główne    45 zł

deser    20 zł

Menu degustacyjne

6 dań     129 zł

6 dań    199 zł

 (z winem)

Płatnoœć kartš

Visa MC AmEx

Cadenza

Szefowa kuchni Katarzyna Rogowska

Katarzyna Rogowska wczeœniej pracowała w restauracji Akolada mieszczšcej się w Akademii Muzycznej, również należšcej do Marcina Strzyżewskiego.

Nowiutki budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wzbudza zachwyt. Niedaleko znajduje się też Muzeum Œlšskie oraz słynny Spodek. To doskonała lokalizacja dla restauracji.

Wnętrze lokalu wpisuje się idealnie w estetykę samego NOSPR-u i jest bardzo nowoczesne: czarne zasłony i stoły, lustra, surowa cegła. Do lokalu można wejœć albo od strony foyer, albo placu z małym parkiem i fontannš.

Cadenza to po włosku kadencja – czyli ten fragment utworu muzycznego na orkiestrę, w którym swym kunsztem wykazuje się solista. W Cadenzy iœcie wirtuozowskie sš desery i kawa. Kilka słodkoœci jest w menu, ale dobrze też sprawdzić, co stoi aktualnie na barze, bo znaleŸć można tam zawsze kilka œwieżutkich ciast spoza karty. Prosta tarta jagodowa smakuje tu po królewsku: cukiernik nie oszczędza na owocach, a delikatny piankowy krem, w którym sš zatopione, pieœci podniebienie. Do tego kawa, wspaniała, aromatyczna, o idealnym balansie kwasowoœci i goryczki. Jeœli chce się zjeœć coœ poza deserem, można to zrobić z powodzeniem – przystawki i dania główne sš na bardzo dobrym poziomie. Przykładem filet z jesiotra ze smażonš ciecierzycš oraz kapustš włoskš z – uwaga, uwaga! – małżami.

PSST! Karta win jest dobrze skomponowana. Znajdziemy w niej porzšdne trunki z Europy, Afryki, Ameryki Południowej i Nowej Zelandii.

Katarzyna Rogowska has previously worked at another place owned by Marcin Strzyżewski – Akolada Restaurant, in the Academy of Music in Katowice.

12/20  

Polska/Elegancka

pl. Wojciecha Kilara 1

40-202 Katowice

tel. +48 32 732 53 47

Czynne

wt.–niedz. 10.00–22.00

Œrednie ceny

przystawka    23 zł

danie główne    37 zł

deser    20 zł

Płatnoœć kartš

Visa MC AmEx

Park Hotel

Szef kuchni Mariusz Siwak

Restaurację tego klimatycznego hotelu Mariusz Siwak tworzy od 12 lat. Używa wielu produktów regionalnych i chętnie sięga po stare receptury, które z sukcesem unowoczeœnia z użyciem modnych technik.

Park Hotel mieœci się w centrum miasta, w Parku Żeromskiego. Restauracja urzšdzona w stylu angielskim jest elegancka, stonowana. Sale niewielkie i kameralne. Latem można zasišœć przy stoliku w ogrodzie, zimš cieszyć się posiłkiem w pięknej przeszklonej oranżerii.

Królujš tu dania klasyczne, inspirowane kuchniš polskš, włoskš i francuskš. Żšdni wrażeń mogš zamówić degustacyjne menu molekularne, z autorskimi popisami szefa wykonanymi za pomocš kosmicznych technik i awangardowo podanymi. Latem miłš uwerturš jest chłodnik z pokrzywy i szpinaku inkrustowany jędrnymi szyjkami rakowymi. Jego chlorofilowy smak wygładza gęsta, kwaœna œmietana. Na wielbicieli podrobów czekajš pierogi faszerowane sercami wołowymi, okraszone skwarkami uprażonymi jak popcorn, czy ozór cielęcy sous vide. Jego delikatne mięso udanie skomponowano ze zrolowanymi wstęgami orzeŸwiajšcego marynowanego ogórka i mocnym purée ziemniaczno-chrzanowym. Uwagę warto poœwięcić rybom – kelner prezentuje zdobycz z połowu dnia, szef kuchni zaœ proponuje trzy rodzaje jej przygotowania. Pyszna jest np. ryba usmażona i podana na kremowym risotto z groszkiem cukrowym oraz wytrawnš pianš z pietruszki i ogórka.
PSST! Po wetach można się przenieœć do częœci klubowej i w potężnych skórzanych, pikowanych fotelach krytych ciemnš skórš wypić digestif.

12,5/20
 
Nowatorska/Elegancka

Plantowa 1

70-527 Szczecin

tel. +48 91 434 00 50

www.parkhotel.szczecin.pl/pl/restauracja/
Czynne

pon.–sob. 13.00–23.00

niedz. 13.00–22.00

kuchnia:

pon.–sob. do 22.30

niedz. do 21.30

Œrednie ceny

przystawka    36 zł

danie główne    61 zł

deser    21 zł

Menu degustacyjne

8 dań    240 zł

Płatnoœć kartš

Visa MC AmEx

Sfera by Krauzowicz

Szef kuchni Sebastian Krauzowicz

Z pochodzenia góral, zdecydowany i pewny siebie Sebastian Krauzowicz szuka swojej drogi i swoich smaków. Doœwiadczenie zdobywał w warszawskim Radissonie oraz Hotelu Bryza w Juracie. Szefował restauracjom w hotelach Crocus w Zakopanem i Masovia w Giżycku. Toruński Hotel Copernicus, gdzie prowadzi autorskš restaurację, jest kolejnym krokiem w karierze tego młodego i zdolnego szefa.
Restauracja składa się z przestronnej, dużej sali i drugiej wšskiej oraz sporego ogródka. Projektant wnętrza zadbał o każdy szczegół, poczynajšc od wielkich wiszšcych amarantowych lamp, a skończywszy na podkładkach pod talerze z mapš atrakcji turystycznych Torunia.

Pięknie i smakowicie jest od samego poczštku. Jako czekadełko podaje się tu pieczywo z zestawem maseł wyglšdajšcych jak farbki: różowe – o smaku buraczkowo-limonkowym – jest œwieże i lekkie, a szare – barwione sepiš – słone i konkretne. Pieczywu towarzyszy też kwiat soli oraz regionalny olej rzepakowy tłoczony na zimno. Dalej jest równie dobrze. I mięciutka grasica cielęca ze skorzonerš oraz słodkimi złotymi szalotkami, i esencjonalny rosół z gęsi z kurkami smakujš wybornie. Jako danie główne można polecić stek z argentyńskiej polędwicy wołowej albo delikatnego dorsza w pistacjach z kremem ziemniaczanym, przepięknie ozdobionym plasterkami cukinii, blanszowanymi główkami szparagów i kawiorem.

PSST! Menu dziecięce jest w postaci kolorowanki – pomysł prosty, a znakomity. I bardzo podobajšcy się maluchom!

14/20   

Nowatorska/Elegancka

Hotel Copernicus

Bulwar Filadelfijski 11

87-100 Toruń

tel. +48 56 611 57 59

www.restauracjasfera.com

Czynne

pon.–czw. 13.00–22.00

pt.–sob. 13.00–23.00

niedz. 12.00–21.30

Œrednie ceny

przystawka    31 zł

danie główne    58 zł

deser    23 zł

Płatnoœć kartš

Visa MC AmEx

Szafarnia 10

Szef kuchni Grzegorz Labuda

W maju 2015 r. Szafarnia stała się królestwem Grzegorza Labudy. Autor kilku ksišżek kulinarnych (np. Przysmaki szlacheckie we współczesnej kuchni) i doœwiadczony szef gotował m.in. w poznańskim Blow Up Hall i dla premierów państw unijnych podczas polskiej prezydencji. Labuda stawia na kulinarne bogactwo Pomorza i Kaszub. W kuchni używa œwieżych bałtyckich i jeziornych ryb, kaszubskich serów zagrodowych i (zasadniczo) produktów pochodzšcych od dostawców w promieniu 100 km od Szafarni.

Szafarnia 10 to jednoczeœnie adres i nazwa restauracji. Mieœci się na parterze 10-piętrowego budynku Amber Tower, tuż koło mariny. Na ostatnim piętrze wieżowca restauracja ma taras VIP, z którego rozcišga się fantastyczny widok na starówkę. Wnętrze jest nowoczesne, minimalistyczne, przestronne i jasne, utrzymane w stylu marynistycznym – wœród kolorów dominuje błękit. Kuchnia otwarta.

W menu lokalu obok tatara z polędwicy wołowej znajduje się tatar z bałtyckiego dorsza; obok konfitowanego w palonym maœle sandacza – żeberka z dzika. Nawet tak oczywista potrawa jak szparagi z sosem holenderskim i jajkiem przygotowana jest perfekcyjnie. W punkt ugotowane zielone szparagi, rewelacyjny, lekko żółty sos holenderski, zgrabne, właœciwie ugotowane jajko w koszulce – wszystko pięknie współgra ze sobš smakami i kolorami.

PSST! W Szafarni jest homarium. Dzięki temu można spróbować homarów kanadyjskich przyrzšdzonych tuż po odłowieniu – sš wtedy najsmaczniejsze.

10,5/20
 
Regionalna/Elegancka

Szafarnia 10

80-755 Gdańsk

tel. +48 58 600 85 00

www.szafarnia10.pl

Czynne codziennie 7.00–11.00 (œniadania) 12.00–22.00 (a la carte)

Œrednie ceny

przystawka    27 zł

danie główne    51 zł

deser    17 zł

Menu degustacyjne

6 dań    170 zł

Płatnoœć kartš

Visa MC AmEx

Szeroka 9

Szef kuchni Krzysztof Bielawski

Krzysztof Bielawski to młody szef kuchni charakteryzujšcy się znakomitym wyczuciem harmonii smaków i dbałoœciš o szczegóły. Z dużym sukcesem łšczy tradycję i nowoczesne techniki kulinarne.
Wnętrze restauracji utrzymane jest w naturalnych, ciepłych barwach, z przewagš szaroœci i różnych odcieni bršzu. Przy niektórych stolikach zamiast krzeseł sš duże, wygodne fotele. Na œcianie wisi ogromny zegar.

Poczęstunek od szefa, matias z lodami chrzanowymi, zaprasza nas do œwiata dobrego produktu, znakomitej kompozycji i precyzji wykonania. Na przystawkę warto zamówić pięknie podany gravlax. W interpretacji Bielawskiego to cieniusieńkie, precyzyjnie poukładane na talerzu plasterki łososia marynowanego w burakach i chrzanie; dodatkowo jest podwędzany bezpoœrednio na stole – trafia nań pod szklanš kopułš wypełnionš dymem. W oczekiwaniu na danie główne trzeba skosztować prawdziwego, ciężkiego i sycšcego chleba z chrupišcš skórkš. A potem już tylko wpadać w zachwyt, kosztujšc miękki i smakowity policzek cielęcy ze œwieżo tartym chrzanem, podany z maœlanym, aksamitnym ziemniaczanym purée na chrupišcych zielonych warzywach. Na zakończenie warto się skusić na wyjštkowo dobrš, aromatycznš, kremowš kawę Mauro. Na deser natomiast przenieœć się do cukierni Lenkiewicz (ponad 50 lat tradycji!), która oferuje nieprzeciętnie smaczne rzemieœlnicze lody.
PSST! Szeroka 9 zaprasza także na œniadania: do wyboru jajka, bajgle, jogurty, naleœniki…


13,5/20
 
Międzynarodowa/Elegancka

Szeroka 9

87-100 Toruń

tel. +48 56 622 84 24

www.szeroka9.pl

Czynne codziennie 10.00–23.00

kuchnia:

niedz.–czw. do 22.00

pt.–sob. do 23.00

Œrednie ceny

przystawka    36 zł

danie główne    60 zł

deser    14 zł

Płatnoœć kartš

Visa MC AmEx


Trzy Rybki

Szef kuchni Krzysztof Żurek

Krzysztof Żurek pracował w Polsce (Concept 13 w Warszawie, Pod Różš w Krakowie) i we Włoszech (Pichler w Bolzano, Al Bersagliere w Mantui, Onice we Florencji). Pieczołowicie dobiera produkty i dostawców. Miód bierze z zaprzyjaŸnionej pasieki, wołowinę od hodowcy z Leska, a kacze foie gras z Węgier, z zakładu, który wytwarza je bez przymusowego tuczu.

Restauracja Trzy Rybki mieœci się w Hotelu Starym. Historia zaadaptowanej na jego potrzeby kamienicy sięga XIV w. Od 1945 r. do lat 90. funkcjonowała tu restauracja Pod Trzema Rybkami. Nazwa wzięła się od kutej kraty z wizerunkiem ryb – obecnie do obejrzenia w krakowskim Muzeum Narodowym. We wnętrzu lokalu, jak i w całym hotelu, w zachwycajšcy sposób przenikajš się różne style architektoniczne, od gotyku i renesansu aż po klasycyzm; współczesne wyposażenie (meble, oœwietlenie, dodatki) stanowi dla nich dyskretne tło.

W menu głównie autorskie improwizacje szefa na temat kuchni polskiej. Warto skosztować marynowanej na miejscu troci, podawanej z musem z naci kolendry i pietruszki oraz cudownie lekkim cytrynowym żelem. Do popisowych dań należš, serwowane na czarnej kamiennej płycie, pierożki z delikatnego ciasta, wypełnione nadzieniem z królika i pieczonego buraka. Niezwykle smakowita jest delikatna łopatka jagnięca skojarzona z burakami i sosem z gorczycy. A na koniec – jeszcze ciepłe ciasto z gorzkiej czekolady z czarnš porzeczkš.

PSST! Kiedy jest ciepło, warto udać się do Sky Baru na dachu budynku. Można tam podziwiać starówkę, słuchać hejnału mariackiego i pić œwietne koktajle.

13,5/20   

Międzynarodowa/Elegancka

Hotel Stary

Szczepańska 5

31-011 Kraków

tel. +48 12 384 08 06

www.likusrestauracje.pl/pl/Restauracja_3_Rybki

Czynne codziennie 12.00–23.00

Œrednie cen
przystawka    47 zł

danie główne    92 zł

deser    40 zł


Płatnoœć kartš

Visa MC AmEx

Z Drugiej Strony Lustra

Szefowa kuchni Iwona Niemczewska

Szefowa kuchni i zarazem właœcicielka restauracji Iwona Niemczewska kształciła się w Le Cordon Bleu w Londynie oraz Institut Paul Bocuse w Lyonie. Jej kuchnia pełna jest lokalnych produktów, a dania dopracowane.

Restauracja mieœci się na ulicy Piłsudskiego, między placem Odrodzenia a placem Grunwaldzkim, na parterze odnowionej kamienicy. Przyjemne kolorowe wnętrze z dużš liczbš luster i stoliki z eleganckimi szarymi obrusami zachęcajš do spotkań w gronie rodzinnym, jak i kameralnych służbowych.

Na przystawkę warto wzišć pierogi z ogonami byczymi. Miękkie i soczyste mięso zamknięte jest w cienkim cieœcie; w roli dodatku występuje zredukowany esencjonalny bulion z drobnymi kawałkami marchewki. Barszcz z pachnšcych i słodkich buraków czerwonych, z uszkami pełnymi œwietnie doprawionej kapusty i grzybów, jest podany w pięknie rozpraszajšcej œwiatło, przezroczystej misce. Wyglšda jak arystokrata i równie wytwornie smakuje. Zamówiwszy trio ze œwinki, dostaniemy miękki jak masło, aromatyczny boczek, soczystš, delikatnš i pachnšcš polędwiczkę oraz najwyższej klasy kaszankę. Mięso œwietnie uzupełniajš pomidorki koktajlowe o apetycznie skarmelizowanych skórkach. Nie będš zawiedzeni miłoœnicy ryb: sum podany na ryżu oraz towarzyszšcy mu słodko-kwaœny, aksamitny sos z mango na długo zapadnš im w pamięć.

PSST! Szefowa kuchni jest też cukierniczkš: deser obowišzkowy!

13/20
   
Nowatorska/Swobodna

Piłsudskiego 18/2

70-460 Szczecin

tel. +48 91 488 82 02,    +48 605 234 537

www.zdrugiejstronylustra.pl

Czynne

wt.–czw. 13.00–21.00

pt.–sob. 13.00–22.00

niedz. 13.00–19.00

Œrednie ceny

przystawka    34 zł

danie główne    59 zł

deser    16 zł

Płatnoœć kartš

Visa MC AmEx

 

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL