Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Drapak - artykuł kociej potrzeby

Koty od wielu lat goszczš w ludzkich domach i sercach. Ich opiekunowie starajš się zapewnić im możliwie najlepsze warunki, by mogły czuć się dobrze i cieszyć wspaniałym zdrowiem. Nie od dziœ wiemy też, że koty uwielbiajš drapać - to ich naturalny instynkt, potrzeba i zarazem przepis na przyjemnoœć.

Dlatego właœnie każdy zaangażowany kociarz powinien zaopatrzyć się w odpowiednio dobrany drapak (np. na www.krakvet.pl). Jak go wybrać, na co zwracać szczególnš uwagę i po co właœciwie kotu taki przedmiot?

Czemu służy koci drapak?

Przyjęcie kota pod swój dach wišże się nie tylko z radoœciami. Jest w nie wliczone także ryzyko - przede wszystkim zniszczenia mebli, tapet, dywanów przez mruczšcego amatora drapania. Drapanie jest u kotów naturalnym odruchem, normalnym i potrzebnym. Służy między innymi:

* rozsiewaniu swojego zapachu (z pomocš wydzieliny produkowanej przez gruczoły na poduszeczkach łap), a tym samym zaznaczaniu terenu i zapewnianiu sobie poczucia bezpieczeństwa,

* zabawie i gimnastyce,

* złuszczaniu z pazurów zrogowaciałych warstw.

Nie da się oduczyć kota drapania - to jego naturalny instynkt. Na szczęœcie można jednak wpłynšć na wybór obiektu do drapania. Nie musi to być ulubiony, wygodny fotel, witryna na ksišżki po babci ani piękny, znaleziony na targu staroci stół w jadalni. Wystarczy kupić kotu dobry drapak i przyzwyczaić go do korzystania z niego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupujšc kotu drapak, w pierwszej kolejnoœci trzeba zwrócić uwagę na jego wielkoœć. Im większy kot, tym wyższy lub dłuższy drapak, tak, by zwierzak mógł się na nim wycišgać i na niego wspinać. Warto również poobserwować kota i zastanowić się, jakie ma upodobania. Jedne koty chętnie drapiš dywany, inne œciany i meble - to podpowie, jakš formę powinien mieć drapak, pionowego słupka czy raczej szerszej, ustawionej bardziej poziomo deski.

Podsumowujšc - jaki powinien być drapak?

* odpowiedniej wielkoœci (najlepiej powyżej metra),

* stabilny (nie może się przewracać, nawet jeœli kot będzie na niego skakał),

* wykonany z materiału wytrzymałego, a jednoczeœnie takiego, by dawało się wbić w niego pazury.

 

 

Rodzaje drapaków

Drapaki dla kota przybierajš różnorodne formy, w zależnoœci od producenta i projektu. Mogš mieć postać prostej deseczki lub słupka pokrytego materiałem, mogš także być pieńkiem stawianym na podłodze. Bardziej rozbudowane modele majš kilka poziomów, domki, pochyłe i pionowe elementy, a nawet wbudowane posłanie, na którym kot może się ułożyć. To, czy drapak będzie prostym akcesorium czy całym kocim królestwem, zależy od opiekuna i od preferencji samego kota.

* Wysoki drapak dla kota

Bardzo ciekawe rozwišzanie stanowiš modele wysokie, nawet do samego sufitu. Zwykle majš kilka poziomów, które kot może przeskakiwać i wspinać się na nie. Wysoki drapak dla kota łatwo jest przewrócić, dlatego powinien być przykręcony do œciany lub podłogi.

* Drapak narożny dla kota

Model narożny pozwala zaoszczędzić miejsce i może ciekawie komponować się z wnętrzem. Zwykle daje możliwoœć przykręcenia go do œcian oraz podłogi, choć niektóre narożne drapaki sš niewielkie i nie ma takiej koniecznoœci. Sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy chcemy ustawić drapak w miejscu, w którym sami najczęœciej przebywamy - w rogu pokoju na pewno nikt się o niego nie potknie.

* Drapak dla dużego kota

Duże rasy kotów, takie jak kot brytyjski czy norweski leœny, potrzebujš odpowiednio dużego i stabilnego, ciężkiego drapaka, dodatkowo przymocowanego do podłoża. Te rasy kotów z powodzeniem wycišgajš się na długoœć ponad metra podczas kociej gimnastyki i drapania, dlatego absolutnie nie sprawdzi się dla nich półmetrowy, prosty pieniek.

Drapak dla kota - producent

Choć drapak nie musi być markowy i wykonany według zastrzeżonego projektu, można rozważyć jedno z popularnych rozwišzań. Istniejš sprawdzeni producenci specjalizujšcy się w tworzeniu drapaków w różnych rozmiarach, kształtach i formach. Jednym z najpopularniejszych producentów drapaków jest Trixie, choć nie brakuje także mniejszych firm specjalizujšcych się w kocich akcesoriach, takich jak TUTZI czy Bitiba. Niektóre firmy stolarskie wykonujš także drapaki na zamówienie. Oferta w sklepach zoologicznych, zwłaszcza internetowych, jest bardzo szeroka - można przebierać zarówno w modelach prostych, jak i bardzo fantazyjnych, pomysłowych.

Drapak dla kota - cena

Cena drapaka zależy w dużej mierze od tego, jak skomplikowany jest dany model i z jakich materiałów został wykonany. Prosta mata do drapania czy drapak w formie słupka można kupić już za 30-50 złotych. Z kolei rozbudowany drapak z systemem pięter, domków i platform może kosztować nawet kilkaset złotych. Pomiędzy tymi skrajnoœciami znajduje się naturalnie mnóstwo modeli w granicach kilkudziesięciu, maksymalnie 150 złotych, na które decyduje się większoœć kociarzy.

Warto pamiętać, że dla kota liczy się przede wszystkim odpowiedni rozmiar, przyjazny materiał, bezpieczeństwo i miejsce, w którym zostanie zainstalowany drapak. Nawet luksusowy, drogi model nie zachęci kota do drapania, jeœli zostanie Ÿle ustawiony lub będzie groził upadkiem. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem ofiarš padnš ulubione meble.

Artykuł powstał we współpracy z perro.com.pl

 

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL