Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sporty zimowe

Doping w Rosji: Jak hartował się kant

AFP
Bojkotu igrzysk przez Rosję nie będzie. Władimir Putin wskazał drogę: można startować w Pjongczangu.

Czekano na te słowa w stolicy igrzysk 2018 roku, czekano w siedzibie MKOl, także rosyjscy sportowcy zapewne chcieli to usłyszeć. – Bez żadnych wštpliwoœci nie będziemy ogłaszać blokady, nie będziemy przeszkadzać naszym olimpijczykom wzišć udziału w igrzyskach, jeżeli któryœ z nich zechce tam pojechać w charakterze osobistym – cytuje prezydenta agencja Nowosti.

Putin, wizytujšcy w œrodę zakłady samochodowe w Niżnym Nowogrodzie, przyznał nawet, że Rosja sama jest częœciowo winna, bo „daliœmy do tego (decyzji MKOl – red.) powód. Ale tym powodem posłużyli się nie całkiem, mówišc łagodnie, uczciwie". Prezydent dodał, że bardzo przeżywa sytuację, w jakiej znaleŸli się rosyjscy sportowcy przygotowujšcy się do igrzysk, i zapewnił, że nigdy nie dawał polecenia, by Rosja wygrała igrzyska w Soczi.

Można œmiało zakładać, że te słowa stanowiš wskazówkę, jakš kierować się będš działacze, którzy sformułujš swojš odpowiedŸ dla MKOl 12 grudnia, podczas zgromadzenia ogólnego Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. – Sytuacja jest poważna i wymaga głębokiej analizy; uleganie emocjom nie jest właœciwe – mówi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Przy tej okazji warto jednak z całš mocš przypomnieć: rosyjskie pomysły na zdobywanie medali ważnych imprez nie powstały chwilę przed igrzyskami w Soczi.

Ujawnione przez media analizy dopingowe MKOl sięgajš głębiej, do poczštku XXI wieku i „Kraj A" jest wymieniany w statystykach już w 2001 roku jako potencjalnie zagrożony plagš masowego dopingu. Gdy się o tym pamięta, trudno oprzeć się wrażeniu, że miliony wydawane przez te lata na walkę z dopingiem były wyrzucane w błoto.

Taki jest nasz system

Wyznania Grigorija Rodczenkowa, byłego szefa laboratorium antydopingowego w Moskwie i Soczi, głównego wykonawcy zleceń Ministerstwa Sportu kierowanego przez Witalija Mutkę, sięgajš nawet dalej, do tradycji dopingowych z drugiej połowy XX wieku, czasów potęgi NRD i ZSRR.

Pokazany w grudniu 2014 roku w niemieckiej telewizji ARD film Hajo Seppelta „Tajny doping – jak Rosja tworzy zwycięzców" też przypominał tamte czasy. Były opisy mechanizmów korupcyjnych, tajne nagrania, dokumenty, padały nazwiska, kwoty i daty. Mówili na ten temat Julia Stiepanowa, biegaczka na 800 m, i jej mšż, Witalij Stiepanow, były pracownik rosyjskiej agencji antydopingowej RUSADA, ważne były też głosy Marii Sawinowej („Taki jest nasz system, w Rosji zawsze pracuje się z farmakologiš..."), zdyskwalifikowanej złotej medalistki z Londynu na 800 m, albo dyskobolki Jewgenii Pieczeriny („99 procent olimpijskiej ekipy bierze doping, biorš wszyscy i wszystko...").

Słyszymy w tym filmie oburzony głos Nikity Kamajewa, szefa RUSADA, który dwa lata póŸniej zmarł nagle („prawdopodobnie na atak serca po biegu narciarskim" – głosił komunikat), gdy już w czasach ujawniania wielu niewygodnych faktów zamierzał wydać ksišżkę o dopingu w Rosji i nie tylko.

Kilkanaœcie dni przed nim z nieznanych powodów zmarł pierwszy (od 2008 roku) szef RUSADA Wiaczesław Siniew. Kamajew zdšżył zasugerować, że zmarły chciał się spotkać z działaczami Międzynarodowej Sieci Badaczy Dopingu (INDR), żeby przedyskutować ewentualnš współpracę i publikację ksišżki.

Choroba serca

Œwiatowa Agencja Antydopingowa (WADA) rozpoczęła œledztwo w sprawie zorganizowanego dopingu w Rosji trzy lata temu. Wydany w listopadzie 2015 roku pierwszy oficjalny raport komisji Dicka Pounda był jednoznaczny: należy wyrzucić Rosję z Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej (IAAF).

Decyzjš WADA laboratorium dopingowe w Moskwie straciło wówczas akredytację, RUSADA została zawieszona, MKOl zdecydował się pozbawić szefa (IAAF) Lamine Diacka honorowego członkostwa, zawieszono rosyjskš federację lekkoatletycznš, posypały się kary dla oszustów.

Sygnały, że sprawa nie dotyczy tylko lekkiej atletyki, były jednak wyraŸne. Pojawiły się kolejne filmy dokumentujšce mechanizmy oszustw. Głoœna wpadka tenisistki Marii Szarapowej na stosowaniu meldonium wskazała, że ten œrodek wymyœlony w łotewskiej firmie farmaceutycznej stosowały dziesištki rosyjskich sportowców z innych dyscyplin, zwłaszcza zimowych.

Rodczenkow, poczuwszy zagrożenie „chorobš serca", zbiegł do USA i tam w maju 2016 roku rozpoczšł w mediach trwajšcš do dziœ spowiedŸ, która sprowokowała MKOl, WADA oraz amerykańskš prokuraturę do podjęcia nowych działań. Szczególnym dokumentem potwierdzajšcym jego rolę i działanie systemu stał się, nieco przypadkiem, film „Ikar" Bryana Fogela, w którym autor chciał pokazać wpływ dopingu na osišgi kolarza amatora, a wyszedł mu demaskujšcy dokument z życia i pracy Rodczenkowa przed ucieczkš i po niej.

Czas na mundial

Tylko lekkoatletyka i podnoszenie ciężarów podtrzymały zakaz startów rosyjskich olimpijczyków w Rio, bo MKOl jeszcze raz się ugišł, przerzuciwszy odpowiedzialnoœć za start w igrzyskach na federacje sportowe. Komitet Paraolimpijski nie miał takich obaw – Rosja nie wysłała ekipy paraolimpijskiej do Rio.

Komisja Richarda McLarena (WADA) w czerwcu 2016 roku opublikowała raport, który już jednoznacznie oskarżał Rosję o stworzenie mechanizmu oszustwa dopingowego podczas igrzysk w Soczi, z pomocš tajnych służb, pod nadzorem Ministerstwa Sportu, z akceptacjš komitetu olimpijskiego. Powstały MKOl-owskie komisje Denisa Oswalda (ocena powtórnych badań próbek z Soczi) i Samuela Schmida (badanie relacji organów państwa z aferami dopingowymi w Rosji) i dopiero te prace po 17 miesišcach dały efekt, a wyrok usłyszeliœmy we wtorek w Lozannie.

Opublikowany rok temu drugi raport McLarena mówi, że ponad 1000 rosyjskich sportowców z różnych dyscyplin korzystało w latach 2011–2015 z państwowego wsparcia dopingowego.

Rosja chce teraz udanych MŒ w piłce nożnej, nie chce dopingowego zgiełku, zapewne stšd spokojne słowa prezydenta. Ale jak zostawić sprawę, gdy osoby stojšce za dopingiem w Soczi wcišż sš w rosyjskim sporcie? Witalij Mutko jest wicepremierem i głównym organizatorem MŒ w piłce nożnej, Aleksander Krawcow – prezesem rosyjskiego zwišzku biatlonu, Dmitrij Czernyszenko – szefem ligi hokejowej KHL. Cišg dalszy bez wštpienia nastšpi.

współpraca Iwona Trusewicz

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL