Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sporty zimowe

Skromne gwiazdy skoków

Fotorzepa/ Piotr Nowak
Gala w Warszawie była jeszcze jednš okazjš do podziękowań polskim skoczkom za medale w Pjongczangu.

Do siedziby Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Muzeum Sportu i Turystyki przybyło kilkuset goœci. Wœród nich prezydent RP Andrzej Duda, ministrowie, parlamentarzyœci, prezesi zwišzków sportowych, byli sportowcy i trenerzy.

Uroczystoœć poprowadzili dziennikarze sportowi Henryk Urbaœ i Marek Rudziński.

Na scenie zebrali się najpierw debiutujšcy w igrzyskach sportowcy i dzielili się wrażeniami. Mateusz Sochowicz opowiadał, jak zdejmował przed startem kurtkę razem z goglami, nie zdajšc sobie z tego sprawy. Zjeżdżał lodowš rynnš, niewiele widzšc, przeszedł do historii saneczkarstwa, chociaż, jak powiedział, wolałby to zrobić z innego powodu.

Łyżwiarka szybka Karolina Bosiek obchodziła w Pjongczangu 18. urodziny, więc jej wrażenia były szczególne. Zajęła z drużynš siódme miejsce, a w biegu na 3000 m była 16. Niewiele starsza Natalia Kaliszek wspólnie z urodzonym na Ukrainie Maksymem Spodyriewem zajęła 14. miejsce w w łyżwiarstwie figurowym w konkurencji par tanecznych.

A potem na scenę wyszli główni bohaterowie: Stefan Hula, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Kamil Stoch i trener Stefan Horngacher. Przyzwyczaili nas już nie tylko do wspaniałych skoków, ale i do kultury wypowiedzi. Wchodzili na estradę specjalnš rampš, wœród widzów, jak gwiazdy. Imponujš jednak nie tylko umiejętnoœciami sportowymi, ale i skromnoœciš.

Każdy z nich otrzymał za bršzowy medal czek na 37,5 tys. zł. Trener Horngacher – 25 tys. zł, co wydawało się mało sprawiedliwe. Ale chwilę póŸniej trener dostał jeszcze 60 tys. zł za złoty medal Kamila Stocha. Nagroda dla skoczka wyniosła 120 tys. zł. Od razu na scenie Stoch oœwiadczył, że przekazuje jš w całoœci swojemu sztabowi szkoleniowo-technicznemu, „którego nie widać, a bez którego nie odnosiłby sukcesów".

Pienišdze na nagrody pochodzš od sponsorów Polskiego Komitetu Olimpijskiego: PKN Orlen, Totalizatora Sportowego oraz grupy Tauron. Skoczkowie odsłonili w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki repliki swoich medali. Poczta Polska wydała znaczek „Mistrz Kamil Stoch", zaprojektowany przez niego i jego żonę Ewę Bilan-Stoch.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL