Kamil Stoch będzie latać w Oberstdorfie

Dwa konkursy lotów w Oberstdorfie. Odnowiona skocznia czeka na rekordy.

Aktualizacja: 02.02.2017 21:43 Publikacja: 02.02.2017 17:11

Skoczkowie mówią, że loty to osiem sekund magii w powietrzu.

Skoczkowie mówią, że loty to osiem sekund magii w powietrzu.

Foto: AFP

Loty to dla polskich skoczków obszar nie do końca podbity, choć sukcesy były: Adam Małysz wygrywał konkursy pucharowe sześć razy, Kamil Stoch zwyciężył raz, na podium PŚ stawali Piotr Fijas (był też rekordzistą świata w długości lotu), jego młodszy brat Tadeusz oraz Piotr Żyła.

Jednak w tej specjalności jedynym medalem mistrzostw świata pozostaje od paru dekad skromny brąz Piotra Fijasa z 1979 r. Małej Kryształowej Kuli w tej specjalności nikomu z Polaków nie udało się wywalczyć, nawet Małyszowi w najlepszej formie. Sławę niezwykłych narciarskich lotników zdobywali inni, z których, poza mistrzami świata i zdobywcami małych kryształów, pamiętamy przede wszystkim nieoficjalnych rekordzistów świata (oficjalnych się nie notuje). Ostatnim jest Norweg Anders Fannemel, który dwa lata temu w Vikersund skoczył 251,5 m. Pamiętamy też paru pechowców, takich jak Dmitrij Wasiliew, który skoczył aż 254 m, lecz lądowania nie ustał.

Loty, ze swą magią ośmiosekundowego pokonywania przestrzeni nad zeskokiem, są lubiane przez niemal wszystkich skoczków, którzy dorośli do tej trudnej próby. Także przez obecnych reprezentantów Polski, których trener Stefan Horngacher posłał na Heini-Klopfer-Schanze w Oberstdorfie.

Rekordów życiowych wstydzić się nie muszą. Kamil Stoch – 238 m (w marcu 2015 r. w Planicy) dzierży rekord Polski. Piotr Żyła skoczył 232,5 m (Vikersund, luty 2012), Maciej Kot – 231 m, Stefan Hula – 217,5 m, Dawid Kubacki – 216,5 (cała trójka w marcu ub. roku w Planicy). Tylko Jan Ziobro czeka na szansę przekroczenia 200 m; jego najlepszy wynik to 192 m ze stycznia 2014 r. z Kulm.

Skocznia im. Heiniego Klopfera w Oberstdorfie wydaje się dobrym miejscem, by polska szóstka potwierdziła opinię, iż forma nie maleje, nawet jeśli wieża i zeskok znacząco rosną. Dwa konkursy mają też znaczenie dla lidera PŚ Kamila Stocha i polskiej drużyny prowadzącej w Pucharze Narodów. Słychać obawy, że latanie, potem długie tournée azjatyckie mogą zaszkodzić ambitnym planom na MŚ w Lahti, lecz skoro Kamil Stoch przypomina kibicom, że loty to radość skoczka, trzeba polskiemu mistrzowi wierzyć i nie zabraniać mu tej przyjemności.

Loty w Oberstdorfie mogą być atrakcyjne z wielu powodów, ale główny zawsze jest ten sam – długość skoków. Heini-Klopfer-Schanze przeszła gruntowną modernizację. Za 11,8 mln euro przerobiono przede wszystkim konstrukcję 43-letniej wieży najazdowej, zwanej lokalnie Krzywą Wieżą w Oberstdorfie lub Palcem Bożym. Teraz szczyt najazdu jest przesunięty 7,5 m do tyłu i 5 m w górę. 3,3 mln euro zainwestowano w wewnętrzną windę, która będzie wraz ze skocznią atrakcją dla turystów.

Rozmiar (wskaźnik HS) zwiększył się z 213 do 225 m, co oznacza, że obiekt, przynajmniej w teorii, dorównuje teraz gigantom: Vikersundbakken i Velikance. Heini Klopfer byłby zapewne dumny, ale może też zdziwiony. Zaczynał karierę sportową przed wojną jako nastolatek, po wojnie też startował, ale największe sukcesy odniósł jako architekt obiektów sportowych, osobliwie skoczni, postawił i przerobił ich około 250.

Tę na południe od centrum Oberstdorfu (od Schattenbergschanze znanej z Turnieju Czterech Skoczni dzieli ją ok. 9 km) zbudował w 1950 r. i skoczył na otwarcie 90 m. Zmarł nagle w 1968 r. na atak serca, już jako znany projektant i działacz, delegat techniczny FIS.

Dziś rekord skoczni to 225,5 m (Harri Olli w 2009 r.). Najdalej z tych, którzy upadli przy lądowaniu, poleciał Robert Kranjec (226 m), ale takich osiągnięć życzyć nikomu nie można.

Puchar Świata w Oberstdorfie:

Piątek: 16.00 – trening; 18.00 – kwalifikacje (Eurosport 1)

Sobota: 14.45 – seria próbna; 16.00 – I konkurs (TVP 1, Eurosport 1)

Niedziela: 13.30 – kwalifikacje; 15.00 – II konkurs (TVP 1, Eurosport 1)

Reprezentacja Polski: Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Jan Ziobro.

Klasyfikacja PŚ:

1. Stoch 978; 2. D. A. Tande (Norwegia) 853; 3. D. Prevc (Słowenia) 786; 4. S. Kraft (Austria) 720; 5. Kot 544; 6. M. Hayboeck 542; 7. M. Fettner (obaj Austria) 518; 8. M. Eisenbichler 477; 9. A. Wellinger (obaj Niemcy) 418; 10. Żyła 403;... 19. Kubacki 230; 26. Hula 110; 32. Ziobro 63.

kolarstwo
Katarzyna Niewiadoma wygrywa Strzałę Walońską. Polki znaczą coraz więcej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Inne sporty
Paryż 2024. Tomasz Majewski: Sytuacja w Strefie Gazy zagrożeniem dla igrzysk. Próba antydronowa się nie udała
Inne sporty
Przygotowania Polski do igrzysk w Paryżu. Cztery duże szanse na złoto
Inne sporty
Kłopoty z finansowaniem żużla. Państwowa licytacja o Zmarzlika
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Inne sporty
Kolejne sukcesy pilotów. Aeroklub Polski czeka na historyczny rok