Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sporty zimowe

Zimowe igrzyska w Pjongczangu bez Francuzów?

AFP
Francuscy sportowcy nie pojadę na igrzyska w Pjongczangu, jeœli ich bezpieczeństwo nie będzie zagwarantowane - zaznaczyła minister sportu Laura Flessel. Odniosła się w ten sposób do napięcia wokół sšsiadujšcej z krajem gospodarza lutowej imprezy Korei Płn.

- Nigdy nie narazimy francuskiej ekipy na niebezpieczeństwo. Jeœli sytuacja się pogorszy i nie będziemy mieć zagwarantowanego bezpieczeństwa, to "Trójkolorowi" zostanš w domu. Ale dziœ jeszcze nas tam nie ma. Œledzimy rozwój sytuacji i współpracujemy œciœle z ministerstwem spraw zagranicznych. Będziemy nadal się przyglšdać te sprawie i analizować jš - zaznaczyła Flessel.

Francuska minister sportu jest pierwszym politykiem, który dopuœcił możliwoœć rezygnacji reprezentacji swojego kraju z udziału w przyszłorocznych igrzyskach.

Temat konfliktu dotyczšcego Korei Płn. był też poruszany podczas ostatniej sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w Limie.

- Wzywamy do znalezienia dyplomatycznego rozwišzania i do pokoju - podkreœlił prezydent MKOl Thomas Bach.

Rzecznik tej organizacji zaœ przyznał, że nie ma planu B co do gospodarza najbliższych zimowych igrzysk.

Impreza odbędzie się w dniach 9-25 lutego 2018 roku w Pjongczangu, oddalonym o 80 km od granicy z Koreš Płn.

Napięta sytuacja między tym ostatnim krajem a USA to efekt podziemnego zdetonowania w tym azjatyckim państwie 3 wrzeœnia potężnego ładunku nuklearnego i przeprowadzenie kilkanaœcie dni póŸniej kolejnej próby rakiety balistycznej o znacznym zasięgu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL