Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sporty zimowe

Hokeiści z NHL nie pojadš na igrzyska

Sidney Crosby nie obroni złotego medalu z Soczi. Tym razem na igrzyskach hokeistów z NHL zabraknie.
AFP
Hokeiœci grajšcy w NHL nie wystšpiš na igrzyskach olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu - poinformowały władze ligi. "Decyzja jest ostateczna" - napisano w oficjalnym komunikacie.

"Obecnie finalizujemy ustalenia dotyczšce programu rozgrywek sezonu regularnego 2017/18, nie ma w nim miejsca na żadnš przerwę w czasie igrzysk w Pjongczangu" - wyjaœniła NHL podkreœlajšc, że sprawa jest oficjalnie zamknięta i dalsze negocjacje już nie będš na żadnym szczeblu prowadzone.

Problem udziału zawodników NHL pojawia się przed każdš edycjš zimowych igrzysk. Jednak o medale olimpijskie walczš oni regularnie od 1998 roku. Przed imprezš w Soczi w 2014 roku liga zgodziła się na udział swoich zawodników dopiero w lipcu 2013 roku.

Teraz jednak nie doszło do porozumienia, choć mediacji podjęły się władze międzynarodowej federacji IIHF. Przedstawiciele NHL podkreœlali, że nie mogli się zgodzić m.in. na dyktat Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który - jak twierdzš - zażšdał, aby warunkiem udziału zawodników NHL w igrzyskach w Pekinie w 2022 roku, był ich start w 2018 w Pjongczangu.

Kwestiš spornš były m.in. koszty ubezpieczeń, transportu i pobytu zawodników podczas igrzysk. IIHF zaproponowała, że przekaże na ten cel klubom 10 milionów dolarów, ale dla zespołów NHL to było za mało, choć większoœć hokeistów deklarowała chęć wyjazdu do Korei Południowej.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL