Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sporty motorowe

Żużel: Ivan Mauger, sześciokrotny mistrz świata, nie żyje

Archives New Zealand [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Flickr
W poniedziałek w wieku 78 lat zmarł jeden z najsłynniejszych żużlowców w historii, Nowozelandczyk Ivan Mauger.

Mauger szeœciokrotnie - w latach 1968, 1969, 1970, 1972, 1977 i 1979 - zdobywał indywidualne mistrzostwo œwiata. Nikt póŸniej nie poprawił tego wyniku - tylko Tony'emu Rickardssonowi w 2005 roku udało się wyrównać to osišgnięcie.

Nowozelandczyk do szeœciu złotych medali dorzucił także trzy srebrne i jeden bršzowy. W 1973 roku na Stadionie Œlšskim przegrał tylko z Jerzym Szczakielem, jedynym - do 2008 roku i złota Tomasza Golloba - indywidualnym mistrzem œwiata z Polski.

Mauger czterokrotnie był także mistrzem œwiata w drużynie, z czego trzykrotnie w barwach Wielkiej Brytanii, a raz Nowej Zelandii.

- Jesteœmy bardzo zasmuceni informacjš o œmierci Ivana. Był pionierem w dziedzinie profesjonalizmu. Nasze myœli w tym smutnym czasie sš z Jego rodzinš - napisała brytyjska federacja motocyklowa.

- Prawdziwa żywa legenda, z powodu lat, spędzonych na torze i poza nim, a przed wszystkim z powodu bycia dobrym facetem - żegnajšc Maugera napisał Australijczyk Jason Crump, trzykrotny mistrz œwiata w latach 2004-2009.

78-letni były żużlowiec w ostatnich latach cierpiał na afazję i zaburzenia poznawcze, mieszkał w domu opieki społecznej.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL