Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sporty motorowe

Dakar: Świetna jazda Przygońskiego. Sonik już w Polsce

AFP
Polski kierowca zajšł czwarte miejsce na etapie maratońskim. Do Polski wrócił Rafał Sonik. W najbliższych dniach przejdzie operację w Szczecinie.

Sobotnia próba z finiszem w Uyuni (727 km, w tym 425 odcinka specjalnego) była pierwszš częœciš etapu maratońskiego, co oznacza, że uczestnicy nie majš dostępu do serwisu i mechaników na mecie, a ewentualnych napraw muszš dokonać samodzielnie lub z pomocš innych załóg.

Ze zwycięstwem pożegnał się prawdopodobnie dotychczasowy lider Stephane Peterhansel. Francuz uszkodził zawieszenie w swoim peugeocie, dzięki pomocy kolegi z zespołu Cyrila Despresa naprawił samochód i wrócił na trasę, ale stracił ponad półtorej godziny. Wykorzystał to inny z kierowców Peugeota Hiszpan Carlos Sainz, wygrywajšc etap i obejmujšc prowadzenie w rajdzie. Peterhansel spadł na trzeciš pozycję, za Katarczyka Nassera Al.-Attiyaha (Toyota). Kuba Przygoński (Mini)na jednym z pomiarów miał nawet trzeci czas, ostatecznie był czwarty i utrzymał szóste miejsce w klasyfikacji generalnej.  

- Próba doœć trudna ze względu na dużš iloœć wody i kałuż, na których musieliœmy bardzo uważać. PóŸniej pokonywaliœmy wydmy na wysokoœci 3000 m, które były wymagajšce dla silnika. Musieliœmy jechać na pierwszym biegu, co nie często się zdarza. Sami serwisowaliœmy nasze Mini, ale tak naprawdę poza wymianš opon nie musieliœmy nic robić. Cieszymy się, że z samochodem wszystko w porzšdku – opowiada Przygoński.

Œwietnie poradził sobie drugi z kierowców Orlen Teamu, Maciej Giemza. Debiutujšcy w Dakarze motocyklista dojechał do mety na 36. pozycji i awansował w rajdzie o jedno miejsce – jest 32. W sobotę triumfował Joan Barreda (Honda), ale Hiszpan zszedł z motocykla kulejšc i jego dalsza jazda stoi pod znakiem zapytania. Nowym liderem został Francuz Adrien van Beveren (Yamaha).

W klasie quadów prowadzi nadal Chilijczyk Ignacio Casale. Z rywalizacji wycofać się musiał trzeci w ubiegłym roku Pablo Copetti. Argentyńczyk zerwał łańcuch. Kamil Wiœniewski dzięki dobrej jeŸdzie (w sobotę 16.) awansował na 17. pozycję. – Mam kilka niewielkich awarii, w tym połamany road book i zepsuty wentylator, który przegrzał się po zakopaniu w piachu aż po siedzenie. Mimo to nastawienie niezmiennie pozytywne. Kilka napraw i w niedzielę jedziemy do Salty – relacjonował Polak.

Do Polski wrócił już Rafał Sonik. Zwycięzca Dakaru 2015 przyleciał do Berlina, skšd ambulans zabrał go do szpitala Zdunowo w Szczecinie. Tam w najbliższych dniach krakowianin przejdzie operację złamanej nogi. – Podróż nie była oczywiœcie komfortowa, bo zmiana ciœnienia i brak kroplówki z lekiem przeciwbólowym sprawił, że noga mocno dała się we znaki. Teraz, na ziemi, jest już jednak zdecydowanie lepiej – przekonuje Sonik.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL