Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sporty motorowe

Żużel: Próba przekupstwa w barażu o Ekstraligę

Fotorzepa/ Roman Bosiacki
Zarzut próby przekupienia zawodnika klubu Zdunek Wybrzeże Gdańsk postawiła gdańska prokuratura okręgowa sponsorowi Get Well Toruń. Mężczyzna miał zaproponować żużlowcowi 100 tys. zł i kontrakt w zmian za słabszš jazdę w niedzielnym meczu.

O postawieniu sponsorowi Get Well Toruń zarzutu poinformowała w œrodę Grażyna Wawryniuk sprawujšca funkcję rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Wyjaœniła, że mężczyŸnie zarzucono popełnienie czynu z art. 46 ust. 2 Ustawy o sporcie.

Przepis ten mówi o odpowiedzialnoœci karnej za proponowanie bšdŸ przyjmowanie łapówki „w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogšce mieć wpływ na wynik lub przebieg zawodów sportowych”. Za popełnienie takiego czynu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolnoœci.

Wawryniuk poinformowała, że podejrzany, w zamian za "nieuczciwe zachowanie" miał zaoferować zawodnikowi gdańskiego klubu 100 tysięcy złotych oraz kontrakt z toruńskim klubem. W trakcie przesłuchania podejrzany złożył obszerne wyjaœnienia. Prokuratura nie zdradza ich treœci.

Wawryniuk wyjaœniła, że mężczyzna został zatrzymany na polecenie prokuratora we wtorek wieczorem. Po postawieniu mu zarzutów prokuratora skierowała do sšdu wniosek o jego tymczasowe aresztowanie.

- Œledztwo w tej sprawie zostało zainicjowane materiałami zebranym przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Korupcjš Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku – dodała Wawryniuk.

W niedzielę na gdańskim stadionie żużlowym Zdunek Wybrzeże Gdańsk stoczył rewanżowy pojedynek barażowy z Get Well Toruń. Pierwszy mecz barażowy rozegrany na toruńskiej Motoarenie zakończył się zwycięstwem Get Well 47:43. Stawkš w meczu był dalszy udział w rozgrywkach żużlowej ekstraklasy. Niedzielny pojedynek w Gdańsku wygrał zespół z Torunia stosunkiem punktów 50:40.

Po spotkaniu przedstawiciele gdańskiego klubu poinformowali, że jeden z zawodników tego klubu otrzymał w ostatnich dniach korupcyjnš propozycję, którš odrzucił. Klub zawiadomił o sprawie policję.

W przesłanym mediom oœwiadczeniu Zarzšd GKŻ Wybrzeże wyjaœniał, że korupcyjna propozycja miała zostać złożona jednemu z zawodników zespołu Zdunek Wybrzeże Gdańsk w ostatniš œrodę. - Zawodnik propozycję odrzucił oraz natychmiast poinformował o zaistniałej sytuacji zarzšd GKŻ Wybrzeże. Dzień póŸniej propozycja została ponowiona, a zawodnikowi zaproponowano wyższš gratyfikację niż w œrodę. Oferta ponownie została odrzucona – poinformował zarzšd klubu.

W oœwiadczeniu podano, że pozostałych zawodników Zdunek Wybrzeże poinformowano o sytuacji „w niedzielę rano podczas wspólnego œniadania”. - Wszyscy jednoznacznie zaprzeczyli, by przyjęli jakiekolwiek oferty tego typu – napisano też w oœwiadczeniu podkreœlajšc, że zarzšd klubu „nie ma żadnych podstaw by twierdzić, że którykolwiek z zawodników Zdunek Wybrzeże Gdańsk zaprezentował w niedzielnych zawodach niesportowš postawę, a zespół z Torunia zwyciężył w barażowej rywalizacji w sposób nieuczciwy”.

- Co więcej wierzymy, że wszystko odbyło się w sportowej walce – napisano też w oœwiadczeniu, dodajšc jednak, że zarzšd „ma podstawy sšdzić, iż ta sytuacja negatywnie wpłynęła na atmosferę w zespole oraz przygotowanie psychiczne zawodników do meczu”.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL