Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sporty motorowe

Żużel: Unia Leszno po raz piętnasty mistrzem Polski

Do zwycięskiego remisu poprowadził Unię Piotr Pawlicki (kask żółty) - autor 14 punktów.
PAP/ Maciej Kulczyński
Po roku przerwy mistrzami Polski na żużlu zostali zawodnicy Unii Leszno. W rewanżowym meczu finału PGE Ekstraligi „Byki” zremisowały na wyjeŸdzie ze Spartš Wrocław 45:45.

Losy tytuły ważyły się do ostatniego biegu. Przed wyœcigami nominowanymi gospodarze rewanżowego starcia prowadzili oœmioma punktami – taka przewaga zapewniała im mistrzostwo, bo pierwsze starcie w Lesznie przegrali 41:49. W tabeli po rundzie zasadniczej byli na wyższej pozycji, co decydowało o tym, że w przypadku remisu w dwumeczu to wrocławianie cieszyliby się ze złotych medali.

Pierwszy z biegów nominowanych niespodziewanie 5:1 na swojš korzyœć rozstrzygnęli Emil Sajfutdinow i Grzegorz Zengota, którzy pokonali œwietnego tego dnia wrocławskiego juniora Maksyma Drabika. To oznaczało, że tylko podwójna wygrana w 15. wyœcigu dawała Sparcie tytuł. Spod taœmy jednak na prowadzeniu wyjechali Piotr Pawlicki i Janusz Kołodziej, spokojnie przewożšc za swoimi plecami Taia Woffindena i Macieja Janowskiego. Mecz zakończył się remisem, a dwumecz – zwycięstwem Unii, która do play-off przystępowała z najgorszej pozycji.

Wczeœniej wszystko wskazywało na wygranš wrocławian, choć mecz rozgrywany był falami. Sparta stratę z pierwszego spotkania odrobiła już po trzecim biegu, kiedy prowadziła 13:5. PóŸniej przewagę jednak roztrwoniła. Po dwóch remisach leszczynianie wygrali 5:1 i 4:2, zbliżajšc się po siódmej gonitwie na dwa punkty.

Na to znów œwietnie odpowiedzieli gospodarze. Dwa kolejne wyœcigi wygrali podwójnie, osišgajšc po dziewištym biegu rekordowe dziesięć punktów przewagi. Ten stan utrzymał się przez trzy biegi. W trzynastej odsłonie Unia zniwelowała dwa punkty, a na koniec, w biegach nominowanych, znokautowała drużynę Rafała Dobruckiego.

Betard Sparta Wrocław - Fogo Unia Leszno 45:45

Sparta: Tai Woffinden 9 (3,2,3,0,1), Szymon WoŸniak 6 (1,0,2,3,0), Maciej Janowski 7 (3,1,2,1,0), Andrzej Lebiediew 4 (1,2,1,-,-), Vaclav Milik 3 (0,1,2,0), Damian Dróżdż 4 (2,0,2), Maksym Drabik 12 (3,3,3,2,1).


Unia: Emil Sajfutdinow 12 (2,3,0,1,3,3), Peter Kildemand 1 (0,-,1,-), Piotr Pawlicki 14 (2,3,1,2,3,3), Grzegorz Zengota 4 (0,2,0,-,2), Janusz Kołodziej 11 (2,0,3,3,1,2), Dominik Kubera 1 (0,1,w), Bartosz Smektała 2 (1,1,0).


Pierwszy mecz: 49:41 dla Unii. Mistrzostwo Polski dla Fogo Unii Leszno.

Z powodu opadów deszczu odwołany został mecz o trzecie miejsce, pomiędzy Falubazem Zielona Góra a Stalš Gorzów. Awans do PGE Ekstraligi zapewniła sobie za to Unia Tarnów, która odrobiła straty z pierwszego spotkania finałowego starcia I ligi ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk. Na pocieszenie gdańszczanie pojadš jeszcze w barażu o Ekstraligę z Get Well Toruń.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL