Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sporty motorowe

Stan Tomasza Golloba poprawia się

Fotorzepa, Roman Bosiacki
- Stan funkcjonalny Tomasza Golloba się poprawia. Trwa kompleksowa rehabilitacja, która przynosi efekty, ale to długi proces. Nie ma gwałtownych zmian - powiedział PAP koordynator kliniki rehabilitacji 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy dr Krzysztof Radziszewski.

Pod koniec lipca, o czym informowała PAP, żużlowiec korzystał z egzoszkieletu. - Używaliœmy tego urzšdzenia dwa dni. Jak najbardziej byłoby ono przydatne w rehabilitacji, ale go nie posiadamy, a tylko pożyczaliœmy. Gdyby było u nas, to byœmy je wykorzystywali na co dzień. Nie jest jednak tak, że to urzšdzenie warunkuje postęp rehabilitacji, wprowadzałoby rewolucję. Po prostu by jš ułatwiało. Program rehabilitacji został wczeœniej ustalony i jest realizowany - wspomniał dr Radziszewski. Dodał, że sam pacjent pozytywnie odniósł się do wykorzystywania tego sprzętu.

- Jeżeli ktoœ nie może samodzielnie chodzić, a przy pomocy urzšdzenia, nawet z dodatkowš pomocš balkonika, może tego dokonać, ma to pozytywny wydŸwięk psychologiczny, mocno motywujšcy - ocenił lekarz. Wskazał też, że stan funkcjonalny pacjenta się poprawia.

- W jednym aspekcie bardziej, a w innych mniej. Stan funkcjonalny jest wypadkowš wielu czynników, drobnych częœci. Rehabilitacja jest kompleksowa, a zabiegów wiele. Stymulujemy pacjenta za pomocš różnych bodŸców. Obecna jest również, co oczywiste, farmakoterapia. Sytuacja zdrowotna cišgle się zmienia, ale nie możemy o tym mówić w ujęciu zero-jedynkowym. Jest to proces leczenia i nie jest tak, że danego dnia widzimy na skali pięć, drugiego dziesięć, a trzeciego piętnaœcie. Czasami jest tak, że długo jest zero, a po dłuższym czasie jeden. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale zanim pacjent zaczyna chodzić, to musi najpierw poprzedzać to szereg małych usprawnień - podkreœlił dr Radziszewski.

Lekarz nie chciał mówić o terminie, w którym żużlowiec może zostać wypisany z kliniki. - Koncentrujemy się w tym momencie na rehabilitacji - zakończył.

46-letni Gollob, indywidualny mistrz œwiata w jeŸdzie na żużlu z 2010 roku, 23 kwietnia miał wystartować w motocrossowych mistrzostwach strefy północnej w Chełmnie. Podczas treningu przed zawodami uległ jednak poważnemu wypadkowi.

Jak wykazały badania, doznał urazu kręgosłupa w odcinku piersiowym, doszło też do złamania siódmego kręgu piersiowego i przemieszczenia między szóstym a siódmym kręgiem oraz do uszkodzenia rdzenia kręgowego. Miał również stłuczone oba płuca. Przeszedł długš operację i był przez lekarzy utrzymywany w stanie œpišczki farmakologicznej. Po kilku dniach został z niej wybudzony. Od 2 maja znajdował się na oddziale neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy pod opiekš prof. Marka Harata, a 22 maja został przeniesiony do kliniki rehabilitacji. Tam poddawany jest zabiegom fizykoterapii, hydroterapii i kinezyterapii.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL