Olimpiada brydżowa: w parach lepiej

We Wrocławiu rozdzielono medale. Do brązu reprezentacji open Polska dołożyła sukcesy w mistrzostwach par mikstowych – srebro zdobyli Marta Sikora i Adam Walczyński, brąz Anna Kowalska i Marek Tyran

Aktualizacja: 17.09.2016 23:03 Publikacja: 17.09.2016 22:43

Zwycięskie pary mikstowe na podium 15. World Bridge Games w Wrocławiu. Fot. Wojciech Piotrowski

W finałach turniejów drużynowych dwa złota wywalczyła Holandia, kolejne dwa tytuły przypadły reprezentacjom USA. W turnieju open Holandia w finale wygrała z Monako 155:134, brąz wczoraj zapewnili sobie Polacy, pokonując Hiszpanię. Drugi złoty medal Holandia zdobyła w mistrzostwach drużyn mikstowych, pokonując w finale Rosję 183:156. Brąz dla Bułgarii.

W turnieju kobiet w Hali Stulecia triumfowały reprezentantki USA, pokonując w finale Francuzki (które w ćwierćfinale wyeliminowały Polki) 254:180. Brązowy medal zdobyły Chinki. W turnieju drużyn seniorów (60+) Amerykanie pokonali Francuzów 194:156, na trzecim miejscu była Dania.

Dobiegły końca także turnieje MŚ parami. Najbardziej prestiżowy tytuł mistrzowski – w turnieju open – zdobyła para niemiecka Sabine Auken i Roy Welland. Auken to w powszechnej opinii najlepsza brydżystka na świecie, która przestała grać w turniejach kobiecych i od kilku lat gra wyłącznie w kategorii open, notując poważne sukcesy.

Na drugim miejscu byli Nowozelandczycy Ashley Bach i Michael Cornell, na trzecim Keyzad Anklesaria i Sunit Chokshi z Indii. Za nimi dwie pary polskie: Bogdan Szulejewski i Grzegorz Darkiewicz- Moniuszko oraz Piotr Nawrocki i Piotr Wiankowski. Na 10. miejscu byli jeszcze Wojciech Strzemecki i Przemysław Zawada.

W mikstach srebro i brąz dla Polski, wygrała para rosyjska Maria Lebiediewa i Igor Chazanow. Na 5. i 6. miejscu były jeszcze dwie pary polskie: Justyna Stachowiak-Kluz i Tomasz Winciorek, następnie Natalia Sakowska i Piotr Butryn.

Wśród kobiet długo prowadziły nasze reprezentantki Katarzyna Dufrat i Justyna Żmuda, lecz skończyły turniej chyba na najgorszym, czwartym miejscu. Zwyciężyła para z Izraela Hila Levi i Adi Asulin, na drugim miejscu mieliśmy Chorwatki Marinę Pilipović i Nikicę Sver, na trzecim Chinki Gu Ling i Zhou Tao. Na 9. miejscu zakończyła turniej druga para polska Grażyna Brewiak i Grażyna Busse.

W mistrzostwach par seniorów wygrali Szwedzi Goran Sellden i Bjorg Wenneberg, srebro dla Kanadyjczyków Johna Carruthersa i Joey'a Silvera, brąz dla pary z Indii Badal Das i Aloke Sadhu. Z Polaków najwyżej byli Apolinary Kowalski i Jacek Romański, na 5. miejscu.

Następna olimpiada brydżowa, lub bardziej oficjalnie – 16. World Bridge Games, dopiero za cztery lata.