Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sport

50. Konkurs Fair Play: Szlachetność pozostaje normš

Wręczono nagrody w 50. Konkursie Fair Play. Dyplom za „Czyn czystej gry" odebrała Daria Leba, młoda motocyklistka.

Panna Daria jest nastolatkš i uprawia młody sport – minicross na Pit Bike'ach. Pit Bike to mały motocykl, który łatwo można przystosować do jazdy po asfalcie i szutrze. Moc maszyny nie jest duża, waga i rozmiar też nie, więc to także œwietny sposób nauki jazdy, zwłaszcza przez dzieci.

Ta zabawa jest znana w USA i na południu Europy, powoli zdobywa popularnoœć także w Polsce. Daria Leba jest juniorkš w barwach klubu SM Racing Toruń. W paŸdzierniku ub. roku startowała w finale Ogólnopolskich Mistrzostw Pomorza Zachodniego Cross Country w Kaliszu Pomorskim.

Rywalizowała także z chłopakami, z których jeden, Kajetan Kupiec z Rzeszowa, był jej głównym rywalem do drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej. Kajetan miał przed zawodami wypadek, startował mimo bólu, po pierwszym dniu był trzeci. Następnego dnia musiał tylko przejechać jedno okršżenie, by zachować drugie miejsce w całym cyklu. Kolejny pech, awaria motocykla, nie mógł wystartować. Daria została wicemistrzyniš.

Nie chciała przyjšć tak zdobytego sukcesu – podczas wręczania nagród poprosiła o przekazanie tytułu koledze Kajetanowi, podkreœlajšc, że to on zasłużył na wicemistrzostwo. Sędziowie się zgodzili, zmienili protokół. Trudno o lepszy przykład rozumienia, czym jest czysty sport i szacunek dla pisanych i niepisanych jego praw. Szczególnie miło, że laureatka Dyplomu Fair Play 2016 w chwili podejmowania decyzji miała tylko 15 lat.

 

Nie ma życia bez sportu

Jubileuszowa uroczystoœć w warszawskim Centrum Olimpijskim rozpoczęła się od uhonorowania szczególnej osoby – redaktora Tadeusza Olszańskiego, który w 1963 roku wraz z Tadeuszem Konwickim, Janem Strzeleckim i Andrzejem Ziemilskim mieli pomysł, jak nagradzać czyny fair play, i zainicjowali plebiscyt na „Dżentelmena sportu". Nazwy nagród przez lata się zmieniały, ale idea pozostała niezmienna.

Tadeusz Olszański już w ubiegłym roku miał odebrać w Budapeszcie Trofeum Willi Daume 2015 Międzynarodowego Komitetu Fair Play (CIFP), ale nie mógł tego zrobić. Odbyła się jednak laudacja przewodniczšcego CIFP Jenoe Kamutiego, sama nagroda przyjechała do Warszawy, by laureat przyjšł jš z ršk pani prof. dr hab. Haliny Zdebskiej-Biziewskiej – przewodniczšcej Klubu Fair Play PKOl.

– Odbieram nagrodę w Polsce, co też jest ogromnš satysfakcjš, tym bardziej że tutaj nasz pomysł nabrał ogromnych i pięknych kształtów. Hasło: nie ma życia bez sportu, nie ma sportu bez fair play, wcišż obowišzuje. Szlachetnoœć pozostaje obowišzujšcš i pięknš normš – przypomniał redaktor Olszański.

W tegorocznej edycji Konkursu Fair Play PKOl wręczono również wyróżnienia w kategorii całokształt kariery zawodowej i godne życie po jej zakończeniu. Laureaci zapisali piękne karty w kronikach polskiego sportu. Zostali nimi:

– Andrzej Krzesiński, lekkoatleta, absolwent AWF Warszawa, mistrz Polski (1957) i oœmiokrotny wicemistrz Polski w skoku o tyczce oraz dziesięcioboju, olimpijczyk z Rzymu (1960), następnie œwietny trener, jeden z twórców polskiej szkoły tyczkarskiej, wzór i autorytet, prowadził reprezentację tyczkarzy podczas igrzysk w Montrealu (1976) i Moskwie (1980), szkolił m.in. Tadeusza Œlusarskiego i Wojciecha Buciarskiego, trenował także Elżbietę Duńskš-Krzesińskš;

– Marian Więckowski, kolarz, od zawsze zwišzany z warszawskš Legiš, był pierwszym, który trzy razy z rzędu zwyciężył w Wyœcigu Dookoła Polski (1954–1956); został także znakomitym trenerem, spod którego ręki wyszli m.in. Zenon Jaskuła, Marek Leœniewski, Zbigniew Ludwiniak i Marek Szerszyński. Był trenerem polskiej kadry w latach startów Czesława Langa, Tadeusza Mytnika, Stanisława Szozdy i Mieczysława Nowickiego. Wcišż aktywny w Polskim Zwišzku Kolarskim, wcišż szkoli dzieciaki i młodzież i na wiele sposobów wspiera ukochany sport;

– Antoni Zajkowski, judoka, absolwent AWF Warszawa, srebrny medalista igrzysk w Monachium (1972) – pierwszy z Polaków, który w tej dyscyplinie zdobył medal olimpijski. Wczeœniej był wicemistrzem Europy (1969, 1971) oraz ma bršzowy medal mistrzostw œwiata (1971). Kilkanaœcie lat pracował jako wykładowca w macierzystej uczelni. Trenował następców w AZS AWF Warszawa, poprowadził karierę Pawła Nastuli i wielu medalistów mistrzostw Polski. Pracował także z sukcesami w Szwecji, by w jesieni życia realizować się jako właœciciel firmy motoryzacyjnej i kortów tenisowych.

– Józef Zapędzki, strzelec, podpułkownik WP w stanie spoczynku, absolwent AWF Wrocław, 20 lat startował w barwach Œlšska Wrocław. Wybitny olimpjjczyk, dwukrotny mistrz igrzysk (Meksyk 1968 i Monachium 1972), uczestnik pięciu olimpiad. Zdobywał także liczne medale mistrzostw œwiata i Europy, wielokrotny mistrz Polski w konkurencjach pistoletowych, wzór do naœladowania dla pokoleń strzelców;

– Wiesław Ziemianin, biatlonista z Koœcieliska, czterokrotny olimpijczyk, żołnierz zawodowy. Jego postawę w sporcie najlepiej ilustruje czyn z 2004 roku, gdy podczas mistrzostw œwiata w Oberhofie oddał Tomaszowi Sikorze swoje, wyjštkowo dobre narty, widzšc, że kolega ma szansę na medal. Oddał tym samym szansę na dobry wynik, możliwe stypendium. Sikora został wicemistrzem œwiata. Po zakończeniu kariery przez lata był pracownikiem technicznym Polskiego Zwišzku Biathlonu, zawsze przy reprezentacjach.

Mentor narciarzy

W kategorii promocja wartoœci fair play wyróżnienia trafiły do ršk dr. Jerzego Królickiego z Zakładu Pedagogiki AWF w Warszawie, który zajmujšc się pracš dydaktycznš i naukowš, równoczeœnie był zawodnikiem AZS Warszawa i reprezentantem Polski w rugby, potem również trenerem rugby i aktywnym członkiem Klubu Fair Play, oraz profesora dr. hab. Szymona Krasickiego.

Za lat studenckich uczestniczył on w akademickich mistrzostwach œwiata i trzech uniwersjadach zimowych w biegach narciarskich, następnie był trenerem biegów narciarskich od poziomu klubowego do reprezentacji Polski, obecnie jest naukowcem w AWF Kraków i innych uczelniach, mentorem narciarzy i telewizyjnym komentatorem narciarstwa biegowego.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL