Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sport

Korupcja i doping groźne dla zdrowia

Nikita Kamajew Rosyjskš Agencjš Antydopingowš (RUSADA) rzšdził w latach 2011-2015
AFP
Nikita Kamajew, były szef Rosyjskiej Agencji Antydopingowej, zmarł w Moskwie na serce. To już druga nagła œmierć wysokiej rangi urzędnika tej agencji w cišgu dwóch tygodni.

52-letni Kamajew zasłabł po jeŸdzie na nartach biegowych, skarżył się na ból w sercu – poinformowała agencja prasowa TASS.

Pracę w Rosyjskiej Agencji Antydopingowej (RUSADA) Kamajew rozpoczšł w roku 2011, zrezygnował w grudniu 2015, po tym jak wybuchła afera dopingowa i korupcyjna z udziałem Rosji oraz Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej (IAAF). Wraz z nim do dymisji podało się wówczas także trzech innych urzędników RUSADA.

Wszyscy oni sš podejrzewani o pomoc w ukrywaniu dopingu i towarzyszšcej mu korupcji w rosyjskiej lekkoatletyce. Na skutek tych podejrzeń IAAF zawiesiła Rosję w prawach członka i wcišż nie wiadomo, czy lekkoatleci tego kraju będš mogli wystartować w sierpniu w igrzyskach w Rio de Janeiro.

Rosyjski minister sportu Witalij Mutko podkreœlił zasługi zmarłego w tworzeniu systemu antydopingowego w Rosji. „To bardzo niespodziewana œmierć. Kamajew wydawał się zdrowy i wszystko było w porzšdku" – powiedział Mutko.

Dwa tygodnie temu zmarł Wiaczesław Siniajew, który kierował agencjš RUSADA w latach 2008–2010. Powód jego œmierci wcišż nie jest znany.

Oficjalna reakcja politycznych władz Rosji na zawieszenie lekkoatletów była – jak na kremlowskie standardy – bardzo spokojna, tak jakby pogodziły się, że w œwietle ewidentnych dowodów nie można mówić o antyrosyjskim spisku.

Rosjanie twierdzili, że sš gotowi do współpracy ze Œwiatowš Agencjš Antydopingowš (WADA), która bada tę sprawę, i obiecywali ukaranie winnych, jeœli znajdš się tacy po ich stronie. Sprawa ta była prawie nieobecna w putinowskiej wojnie propagandowej z Zachodem, można było odnieœć wrażenie, że najważniejsze jest Rio i udział rosyjskich lekkoatletów w igrzyskach.

Fakt, że dwóch byłych rosyjskich urzędników antydopingowych zmarło nagle w cišgu kilkunastu dni, zwrócił uwagę mediów na całym œwiecie.

Przypominajš one, że Siniajew i Kamajew zmarli tuż przed wizytami kontrolerów WADA w Moskwie. Majš oni wyjaœnić, czy rosyjska agencja, zamiast walczyć z dopingiem, kryła takie praktyki, a jej kierownictwo uczestniczyło w zorganizowanej przez siebie i IAAF korupcji.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL