Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sport

Igrzyska 2024 i 2028 - Paryż i Los Angeles zatwierdzone jako gospodarze

AFP
Paryż i Los Angeles zostały oficjalnie zatwierdzone jako gospodarze letnich igrzysk - odpowiednio - w 2024 i 2028 roku. Wyboru dokonano podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w Limie.

O tym, że oba miasta zorganizujš igrzyska, władze MKOl postanowiły już 11 lipca. Pytanie pozostawało tylko, która metropolia otrzyma prawa gospodarza jako pierwsza. 

31 lipca MKOl potwierdził, że Los Angeles zgłosił chęć organizacji letnich igrzysk w 2028 roku. To oznaczało, że Paryż jest faworytem do roli gospodarza w 2024 roku. 

W œrodę zostało to zatwierdzone w Limie. Jak przyznał prezydent MKOl Thomas Bach, głosowanie w przypadku obu miast było jednomyœlne. 

MKOl odstšpił od tradycyjnego tajnego głosowania elekronicznego. Tym razem wyboru dokonywano poprzez podniesienie ršk. 

Decyzję o przyznaniu stolicy Francji organizacji igrzysk w 2024 roku z dużym zadowoleniem przyjšł prezydent tego kraju Emmanuel Macron. 

"Właœnie dowiedzieliœmy się dobrej nowiny" - powiedział cytowany przez agencję AFP Macron, który był na lotnisku Pointe-a-Pitre po zakończeniu wizyty na wyspach Saint-Martin i Saint-Barthelemy, zniszczonych przez huragan Irma. 

Macron przyznał m.in., że œrodowa decyzja MKOl to ogromne uznanie Francji. 

"Chcę się z wami cieszyć. Te igrzyska sš wasze, to zwycięstwo jest wasze" - powiedział do swoich rodaków. Jak dodał, otwiera się nowy rozdział w cišgu najbliższych siedmiu lat. "Cały kraj musi być zmobilizowany, wszystkie sportowe federacje" - zaznaczył prezydent Francji.

Po raz drugi w historii na jednej sesji MKOl zadecydowano o gospodarzach dwóch kolejnych igrzysk. Tak było także w 1921 roku, kiedy wybrano Paryż (1924) i Amsterdam (1928). 

Po raz pierwszy natomiast wybrano gospodarza z 11-letnim wyprzedzeniem, jak jest w przypadku Los Angeles. 

Paryż, jak podkreœlono, ma do zaoferowania wiele atrakcji. Np. rozgrywki siatkówki plażowej majš się odbywać w pobliżu Wieży Eiffla, a wyœcig kolarski będzie kończył się przy Łuku Triumfalnym. 

Los Angeles ma cztery lata więcej na przygotowania, choć - jak twierdzi - wcale ich nie potrzebuje. Zdecydowana większoœć obiektów jest już bowiem gotowa. 

Zarówno Paryż, jak i Los Angeles największš imprezę œwiata będš goœciły po raz trzeci. Stolica Francji poprzednio była jej organizatorem w 1900 i 1924 roku, a w Kalifornii odbyła się w 1932 i 1984. Trzykrotnie gospodarzem był jeszcze tylko Londyn - 1908, 1948 i 2012. 

Najbliższe letnie igrzyska odbędš się w 2020 roku w Tokio, a zimowe w 2018 w południowokoreańskim Pjongczangu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL