Pływak Fernando Alvarez oddał hołd ofiarom ataku w Barcelonie. Przegrał zawody

Nieczęsto zdarza się, aby sportowiec dobrowolnie rezygnował z szansy na zdobycie miejsca na podium.

Aktualizacja: 21.08.2017 13:59 Publikacja: 21.08.2017 13:52

Hiszpański pływak Fernando Alvarez podejmując walkę o medal w zawodach organizowanych przez Światową Federację Pływacką (FINA) w Budapeszcie, nie myślał jedynie o wygranej.

Jak poinformował portal swimswam.com, Hiszpan przed zawodami zaapelował, aby uczcić ofiary zamachu terrorystycznego w Barcelonie minutą ciszy. Prośba sportowca została jednak odrzucona. Decyzję argumentowano tym, że „zawody nie mogą zostać opóźnione ani o chwilę”.

Alvarez zdecydował, że znajdzie inny sposób, aby oddać hołd ofiarom. Gdy jego przeciwnicy zanurzyli się w wodzie, aby rozpocząć wyścig, Alvarez przez 60 sekund pozostawał bezruchu na miejscu startowym.

Choć jego czas nie został zarejestrowany przez organizatorów wydarzenia i z 60-sekundowym opóźnieniem nie miał szans wygrać zawodów, pływak powiedział, że nie ma z tym najmniejszego problemu.  - Zacząłem minutę później - mówił Alvarez. - Ale to nie ma znaczenia. To, co czułem było ważniejsze, niż wszystkie złote medale świata - dodał hiszpański pływak.

W czwartkowym zamachu na Las Ramblas w Barcelonie oraz w piątkowym ataku w Cambrils, ok. 100 km na południowy zachód od Barcelony, zginęło łącznie 14 osób, a ponad 130 zostało rannych.