Stefan Szczepłek o Polska-Szwecja : Dzieci we mgle

aktualizacja: 19.06.2017, 23:27
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

W drugim meczu mistrzostw Europy do lat 21 Polska zremisowała z Szwecją 2:2. Szanse na wyjście z grupy są niemal zerowe.

REDAKCJA POLECA
20.06.2017
Jak Polacy mogą awansować do półfinału?
19.06.2017
Euro U21: Polska-Szwecja 2:2. Kownacki uratował remis
kariera
Wulgaryzmy w pracy niedopuszczalne, chociaż powszechne

Polacy grali słabo w otwierającym turniej spotkaniu ze Słowacją i nie lepiej teraz. W obydwu przypadkach bardzo szybko zdobywali bramkę, a potem dawali sobie narzucić warunki przeciwników. Słowacy i Szwedzi grali jak przedstawiciele krajów, w których piłka nożna opiera się na solidnej szkole, czyli wykształceniu. Można w ich przypadku mówić o kulturze gry. My mamy podobno coś, co PZPN nazwał „narodowym modelem gry”, ale chyba jeszcze nie wszedł on w życie.


Nie mamy żadnego modelu. Gra tych 21-letnich, wyróżniających się w ekstraklasie lub grzejących ławki za granicą chłopców opiera się głównie na ich talencie. Każdy z nich potrafi grać, ale drużyny żadnej nie tworzą. Niektórzy zresztą chyba za bardzo uwierzyli w swój talent.


Po każdym weekendzie czytam opinie młodych dziennikarzy, zachwyconych jakąś gwiazdką lub dziwiących się, że za granicą trenerzy klubowi nie dają jej szans. Zupełnie jakby pisali po znajomości. A potem oglądam tych zawodników  w meczu i wiem dlaczego. Absolutna większość jeszcze nie dorosła. Bardziej myślą o sobie, niż o drużynie. Tak jest kiedy przebywają na boisku i podobnie kiedy z niego schodzą.

Polacy grają kiedy porażka zagląda im w oczy. Cała polska szkoła to szybki atak i husarskie szarże. Po kontrze zdobyliśmy ze Szwedami prowadzenie, po szarży i życzliwości sędziego - wyrównanie z rzutu karnego.


Mam duży szacunek dla trenera Marcina Dorny, ale odnoszę wrażenie, że jego zaufanie do niektórych zawodników jest zdecydowanie zbyt duże. Oni na to zaufanie nie zasługują. Z jednej strony to jeszcze dzieci, z drugiej - piłkarze w ich wieku robią już kariery w pierwszych reprezentacjach liczących się krajów. Kiedy pomyślę sobie, że oglądałem następców Lewandowskiego, Błaszczykowskiego, Piszczka czy Fabiańskiego to przestaję być optymistą. A przecież w mistrzostwach do lat 21 grają najzdolniejsi polscy piłkarze młodego pokolenia.  

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE