Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sport

MŚ w kolarstwie torowym: Drużyna pań siódma, Zieliński w ćwierćfinale

Damian Zieliński
AFP
Reprezentantki Polski zajęły ostatecznie siódme miejsce w kolarskim wyœcigu torowym na 4 km na dochodzenie w mistrzostwach œwiata w Londynie. Do ćwierćfinału sprintu zakwalifikował się Damian Zieliński.

W wyœcigu o siódmš lokatę Polki, które dzień wczeœniej zdobyły kwalifikację olimpijskš, wyprzedziły ekipę Chin, bijšc rekord kraju wynikiem 4.27,165. Biało-czerwone pojechały o ponad dwie sekundy szybciej niż w eliminacjach i w pierwszej rundzie. Wystšpiły w zmienionym w składzie: Katarzyna Pawłowska, Edyta Jasińska, Justyna Kaczkowska i Daria Pikulik. Dwie ostatnie zastšpiły Eugenię Bujak i Natalię Rutkowskš.

Złoty medal wywalczyły Amerykanki, najszybsze na wszystkich etapach rywalizacji.

W eliminacjach sprintu (200 metrów ze startu lotnego) Zieliński uzyskał siódmy wynik - 9,876 s, a jego kolega klubowy z Piasta Szczecin Kamil Kuczyński był trzynasty z rekordem życiowym 9,967. Zieliński pokonał następnie Węgra Sandora Szalontaya, zaœ w pojedynku, którego stawkš był awans do czołowej ósemki - Niemca Maxa Niederlaga. W sobotę w ćwierćfinale zmierzy się z Kolumbijczykiem Fabianem Puertš. Kuczyński odpadł w pierwszej rundzie pucharowej (1/16 finału), wyprzedzony przez Chińczyka Xu Chao.

Wyœcig punktowy mężczyzn miał niezwykle pasjonujšcy przebieg i rozstrzygnšł się na ostatnim ze 160 okršżeń. Brytyjczyk Jonathan Dibben wyprzedził na nim uciekajšcego samotnie Francuza Benjamina Thomasa, zapewniajšc sobie złoty medal. Wojciech Pszczolarski został zdublowany przez większoœć zawodników i z minusowym kontem został sklasyfikowany na 15. pozycji.

Na 500 metrów ze startu zatrzymanego zwyciężyła Rosjanka Anastazja Wojnowa, a w wyœcigu na 4 km indywidualnie na dochodzenie triumfował nieoczekiwanie 19-letni Włoch Filippo Ganna. Te dwie konkurencje, podobnie jak wyœcig punktowy, nie znajdujš się w programie olimpijskim.

Rozpoczęła się rywalizacja w omnium (wielobój). Po trzech konkurencjach - wyœcigach scratch, na 4 km i australijskim - prowadzš Kolumbijczyk Fernando Gaviria i Włoch Elia Viviani z identycznym dorobkiem punktowym. Adrian Tekliński zajmuje 15. miejsce. Powracajšcy po szeœcioletniej przerwie na tor Mark Cavendish, zwycięzca 26 etapów Tour de France, jest siódmy. Słynny "Manx Missile" walczy w Londynie o miejsce w brytyjskiej ekipie olimpijskiej.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL