MŚ w kolarstwie torowym: Drużyna pań siódma, Zieliński w ćwierćfinale

aktualizacja: 04.03.2016, 22:50
Damian Zieliński

Reprezentantki Polski zajęły ostatecznie siódme miejsce w kolarskim wyścigu torowym na 4 km na dochodzenie w mistrzostwach świata w Londynie. Do ćwierćfinału sprintu zakwalifikował się Damian Zieliński.

REDAKCJA POLECA
20.04.2016
Czy Mark Cavendish pojedzie na igrzyska olimpijskie?
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

W wyścigu o siódmą lokatę Polki, które dzień wcześniej zdobyły kwalifikację olimpijską, wyprzedziły ekipę Chin, bijąc rekord kraju wynikiem 4.27,165. Biało-czerwone pojechały o ponad dwie sekundy szybciej niż w eliminacjach i w pierwszej rundzie. Wystąpiły w zmienionym w składzie: Katarzyna Pawłowska, Edyta Jasińska, Justyna Kaczkowska i Daria Pikulik. Dwie ostatnie zastąpiły Eugenię Bujak i Natalię Rutkowską.

Złoty medal wywalczyły Amerykanki, najszybsze na wszystkich etapach rywalizacji.

W eliminacjach sprintu (200 metrów ze startu lotnego) Zieliński uzyskał siódmy wynik - 9,876 s, a jego kolega klubowy z Piasta Szczecin Kamil Kuczyński był trzynasty z rekordem życiowym 9,967. Zieliński pokonał następnie Węgra Sandora Szalontaya, zaś w pojedynku, którego stawką był awans do czołowej ósemki - Niemca Maxa Niederlaga. W sobotę w ćwierćfinale zmierzy się z Kolumbijczykiem Fabianem Puertą. Kuczyński odpadł w pierwszej rundzie pucharowej (1/16 finału), wyprzedzony przez Chińczyka Xu Chao.

Wyścig punktowy mężczyzn miał niezwykle pasjonujący przebieg i rozstrzygnął się na ostatnim ze 160 okrążeń. Brytyjczyk Jonathan Dibben wyprzedził na nim uciekającego samotnie Francuza Benjamina Thomasa, zapewniając sobie złoty medal. Wojciech Pszczolarski został zdublowany przez większość zawodników i z minusowym kontem został sklasyfikowany na 15. pozycji.

Na 500 metrów ze startu zatrzymanego zwyciężyła Rosjanka Anastazja Wojnowa, a w wyścigu na 4 km indywidualnie na dochodzenie triumfował nieoczekiwanie 19-letni Włoch Filippo Ganna. Te dwie konkurencje, podobnie jak wyścig punktowy, nie znajdują się w programie olimpijskim.

Rozpoczęła się rywalizacja w omnium (wielobój). Po trzech konkurencjach - wyścigach scratch, na 4 km i australijskim - prowadzą Kolumbijczyk Fernando Gaviria i Włoch Elia Viviani z identycznym dorobkiem punktowym. Adrian Tekliński zajmuje 15. miejsce. Powracający po sześcioletniej przerwie na tor Mark Cavendish, zwycięzca 26 etapów Tour de France, jest siódmy. Słynny "Manx Missile" walczy w Londynie o miejsce w brytyjskiej ekipie olimpijskiej.