Protest kobiet w Warszawie. Ratusz: 55 tys. uczestników

Pod hasłem "Czarny piątek" w Warszawie odbył się protest kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Procedowany w Sejmie obywatelski projekt "Zatrzymać aborcję" zakłada wykreślenie jednej z przesłanek uprawniających do aborcji.

Aktualizacja: 24.03.2018 10:43 Publikacja: 23.03.2018 12:35

Foto: Fotorzepa, Magdalena Zapart

21:04

Uznanie dla uczestniczek "Czarnego piątku" wyraził były prezydent Lech Wałęsa.

 

19:23

"Czarny piątek" w Warszawie powoli się kończy. W większości miast demonstracje też mają skończyć się przed 20.

19:17

O "Czarnym piątku" w Słupsku informuje prezydent tego miasta Robert Biedroń.

 

19:16

 

18:52

Tak wygląda ulica Nowogrodzka - całkowicie zablokowana przez demonstrantów. Cytat podany przez byłą europosłankę pojawia się wśród haseł skandowanych przez uczestników protestu.

 

18:46

Informacja o "Czarnym piątku" pojawiła się m.in. na drzwiach polskiej ambasady w Pradze.

18:27

Protestujący w Warszawie dotarli pod siedzibę PiS.

Ratusz podaje, że w proteście w Warszawie bierze udział ok. 55 tys. osób.

 

17:52

Demonstrujący niosą m.in. takie transparenty:

17:48

Tak wygląda obecnie siedziba PiS.

 

17:45

Marsz w Warszawie ruszył dalej. Ok. 18 czoło marszu powinno dotrzeć pod siedzibę PiS. Kobiety, które odpaliły race zostały wypuszczone po interwencji posłanki Nowoczesnej Joanny Scheuring-Wielgus - informuje TVN24.

17:34

Marsz w Warszawie cały czas stoi - demonstranci krzyczą w kierunku policjantów "Policyjna prowokacja!" i "Zostawcie je". Słychać też okrzyki "Zdejmij mundur, przeproś matkę".

17:31

Poseł PO Bartosz Arłukowicz przypomina wszystkim, że "Czarny piątek" ma miejsce również w Szczecinie.

 

17:29

W okolicach ronda Dmowskiego policja zatrzymała kobiety, które odpalały race. Marsz na chwilę zatrzymał się domagając się, by policjanci zostawili demonstrantki.

17:16

 

17:12

 

17:06

Takie transparenty widać dziś na ulicach Warszawy.

16:47

Idące ulicami Warszawy kobiety krzyczą: "Idziemy po prawo i sprawiedliwość"

16:44

Wśród przeciwniczek dzisiejszego protestu jest m.in. była szefowa "Wiadomości" Marzena Paczuska:

 

16:35

Demonstracja pod Sejmem zakończyła się. Teraz - jak stwierdziła jedna z przemawiających na proteście - uczestniczki przenoszą się pod "siedzibę zła". Demonstracja ma przenieść się na ul. Nowogrodzką, gdzie znajduje się siedziba PiS.

16:34

W XXI wieku nikt nie ma prawa zmuszać kobiety ustawą do rodzenia dzieci - pisze na Twitterze Kamila Gasiuk-Pihowicz.

16:25

W proteście bierze udział przewodnicząca Nowoczesnej:

 

16:22

Pod Sejmem pojawiły się działaczki partii Razem.

 

16:20

A tak wygląda "Czarny piątek" w Katowicach:

 

16:19

W warszawskim proteście uczestniczą - zgodnie z zapowiedziami - posłanki Nowoczesnej.

 

16:18

A we Wrocławiu na rynku demonstranci krzyczą "Wolny wybór!".

16:17

Kobiety protestują też w Poznaniu, gdzie skandują "Zatrzymamy piekło kobiet"

 

16:14

 

16:10

Pod Sejmem, gdzie rozpoczęła się demonstracja, widać takie transparenty:

16:06

Pod Sejmem są też politycy.

 

15:42

Niezależnie od maszerujących z ul. Miodowej uczestników protestu - pod Sejmem zbierają się już osoby, które to właśnie tutaj rozpoczną demonstrację.

 

15:40

Uczestnicy protestu na Krakowskim Przedmieściu zatrzymały się przed Kościołem Św. Anny.

15:30

Uczestniczki "Czarnego piątku" maszerują pod Sejm. Słychać okrzyki "wyobraź to sobie, kobieta to człowiek". Obecnie protestujące są na Krakowskim Przedmieściu.

15:21

"W piątek 23 marca Nieziemskie Kobiety zakładają białe ciuchy. Cokolwiek znajdzie się w szafie!" - czytamy na profilu akcji „Biały Piątek” na Facebooku. To alternatywna wobec "Czarnego piątku" akcja organizowana przez środowisko pro-life.

15:20

Joanna Kluzik-Rostkowska przekonuje, że Lech Kaczyński nie popierałby zaostrzenia przepisów ws. aborcji.

15:19

Pod Pałacem Arcybiskupim na ul. Miodowej rozpoczęła się demonstracja uczestniczek "Czarnego piątku".

14:52

BBC pisząc o proteście w Polsce zwraca uwagę, że od ustawy obowiązującej obecnie w Polsce bardziej surowe jest jedynie prawo w Watykanie i na Malcie, gdzie aborcja jest całkowicie zakazana (na świecie jest sześć krajów zakazujących całkowicie aborcji). Restrykcyjne prawo aborcyjne obowiązuje też w Irlandii Północnej, San Marino, w Liechtensteinie i Andorze oraz w Irlandii, gdzie jednak w maju odbędzie się referendum, w którym prawdopodobnie Irlandczycy opowiedzą się za złagodzeniem przepisów dotyczących aborcji.

14:51

Solidarność z protestującymi Polkami wyraziło na Twitterze Amnesty International.

 

14:50

Dzisiejszy protest w Warszawie organizowany jest przez organizację Akcja Demokracja oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet. Kobiety będą demonstrować w kilku miejscach Warszawy. O 15 zbiorą się pod Pałacem Arcybiskupim na ul. Miodowej, skąd przejdą na rondo Dmowskiego. O godzinie 16 rozpocznie się protest pod Sejmem, skąd uczestniczki i uczestnicy mają przejść na ul. Nowogrodzką, pod siedzibę PiS, gdzie demonstrację zaplanowano na godzinę 18.

14:49

Do udziału w "Czarnym piątku" zachęca m.in. posłanka Nowoczesnej Monika Rosa, która mówiła o tym w czwartkowym programie #RZECZoPOLITYCE.

 

14:48

Czarny piątek dotarł też do Brukseli.

 

14:47

Zwolennicy zaostrzenia prawa aborcyjnego zwracają jednak uwagę, że konstytucja w artykule 38 "zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". Ich zdaniem oznacza to, że człowiek powinien być chroniony od momentu poczęcia.  

14:46

Kwestię aborcji w Polsce reguluje obecnie ustawa z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jej uchwalenie było efektem tzw. kompromisu aborcyjnego.

14:45

O odrzucenie projektu "Zatrzymaj aborcję" zaapelowali do polskiego parlamentu eksperci ONZ, którzy uważają, że projekt ten narusza prawa człowieka i godzi w godność kobiet narażając je na nieludzkie traktowanie.

14:44

Sejm w tym roku zajmował się również projektem liberalizującym ustawę aborcyjną autorstwa komitetu Ratujmy Kobiety. Ten projekt został jednak odrzucony już w I czytaniu wskutek m.in. absencji kilkudziesięciu posłów Nowoczesnej i PO w trakcie głosowania.

14:42

O jak najszybsze procedowanie projektu "Zatrzymaj aborcję" wezwali w niedzielę przedstawiciele polskiego Episkopatu. We wtorek projekt pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja sprawiedliwości.

14:41

Projekt "Zatrzymaj aborcję", przeciwko któremu w piątek demonstrują kobiety zakłada wykreślenie drugiej przesłanki do legalnej aborcji - czyli tzw. aborcji eugenicznej. To uczyniłoby polską ustawę ws. aborcji jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw regulujących tę kwestię na świecie.

14:40

Obecnie w Polsce aborcja dozwolona jest w trzech przypadkach:

- Gdy ciąża jest zagrożeniem dla zdrowia lub życia matki, co stwierdza lekarz. Aborcji w tej sytuacji można dokonać do momentu osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza łonem matki;

- Gdy istnieją przesłanki na istnienie ciężkich, nieodwracalnych upośledzeń płodu lub nieuleczalnych chorób zagrażających jego życiu. Taką sytuację stwierdza lekarz a sam zabieg może być również przeprowadzony zanim płód osiągnie zdolność samodzielnego egzystowania poza łonem matki.

- Lub gdy ciąża jest efektem czynu zabronionego (gwałtu, aktu kazirodczego). Tę przesłankę musi stwierdzić prokurator, czyn więc powinien być zgłoszony odpowiednim organom.

Uznanie dla uczestniczek "Czarnego piątku" wyraził były prezydent Lech Wałęsa.

"Czarny piątek" w Warszawie powoli się kończy. W większości miast demonstracje też mają skończyć się przed 20.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii
Kraj
Szef BBN: Rosyjska rakieta nie powinna być natychmiast strącona
Kraj
Afera zbożowa wciąż nierozliczona. Coraz więcej firm podejrzanych o handel "zbożem technicznym" z Ukrainy
Kraj
Kraków. Zniknęło niebezpieczne urządzenie. Agencja Atomistyki ostrzega
Kraj
Konferencja Tadeusz Czacki Model United Nations