Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Spór o aborcję

Schetyna: Posłowie PO złamali dyscyplinę? Muszš zostać ukarani

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Grzegorz Schetyna uważa, że posłowie, którzy nie głosowali przeciwko odrzuceniu w pierwszym czytaniu projektu ustawy liberalizujšcej przepisy aborcyjne autorstwa komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" powinny zostać ukarane. - Katalog kar jest dosyć szeroki - powiedział przewodniczšcy PO, pytany w radiowej Trójce, czy grozi im wykluczenie z partii.

Za odrzuceniem projektu "Ratujmy Kobiety 2017" było trzech posłów PO: Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak. 104 posłów Platformy chciało procedowania nad projektem, ale aż 29 nie głosowało. Do przegłosowania dalszego procedowania projektu zabrakło dziewięciu głosów.

Schetyna tłumaczył w Programie 3 Polskiego Radia, że "Platforma Obywatelska to partia, która od poczštku swojego istnienia jest za kompromisem aborcyjnym, czyli za porozumieniem, które od 1993 roku powoduje, że w Polsce nie ma wojny domowej w sprawie aborcji".

- Po tych wszystkich emocjonalnych czasach lat dziewięćdziesištych wydawało się przez dziesięciolecia, że to jest kompromis. Wczorajszy dzień jest symboliczny, ponieważ wniosek złożony przez Barbarę Nowackš - obywatelski projekt, mówišcy o edukacji seksualnej, o œrodkach antykoncepcyjnych, ale jednak liberalizujšcy bardzo poważnie zapisy tej obecnej ustawy - został złożony i został został złożony projekt Ordo Iuris, bardzo zaostrzajšcy. Czyli dwa bardzo radykalne, ale zupełnie różne projekty - ocenił.

Przyznał, że przy głosowaniach nad oboma ustawami w klubie PO została zarzšdzona dyscyplina.

- To nie kwestia decyzji œwiatopoglšdowej, tylko decyzji technicznej, czy pracujemy nad jakimœ projektem, czy go odrzucamy w pierwszym czytaniu. Stwierdziliœmy, że jest absolutnie nie do zaakceptowania projekt zaostrzajšcy Ordo Iuris i przyjęliœmy dyscyplinę głosowania za odrzuceniem tego projektu. W zwišzku z tym, że niektóre rzeczy wpisane w projekt liberalizujšcy tę ustawę były według nas interesujšce i "do rozmowy", podjęliœmy decyzję, że będziemy głosować za tym, żeby go przekazać do dalszych prac w komisji - tłumaczył.

Pytany, czy posłowie, którzy wyłamali się z partyjnej dyscypliny zostanš ukarani, Schetyna zapowiedział, że zarzšd partii będzie rozmawiać na ten temat w czwartek po godz. 13.00. - Ja uważam, że muszš zostać ukarani - stwierdził. - Katalog kar jest dosyć szeroki - dodał. Nie wyjaœnił jednak, czy kara miałaby dotknšć trójki posłów, która chciała odrzucenia liberalnego projektu, czy również tych, którzy byli w Sejmie, a nie wzięli udziału w głosowaniu.

- Swojš opinię i ocenę tej sytuacji z wczorajszej nocy i propozycję ukarania tych posłów, tę informację przekażę w pierwszej kolejnoœci członkom zarzšdu krajowego PO - powiedział lider PO, dopytywany o stanowisko w tej sprawie.

Według nieoficjalnych informacji o 9.00 ma się zebrać klub Nowoczesnej, a tematem dyskusji majš być posłowie tej partii, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu ws. projektu "Ratujmy Kobiety 2017". Takich parlamentarzystów było w Nowoczesnej dziesięciu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL