Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

W Polsce zabija się 860 mln zwierzšt rocznie

123RF
Rocznie w Polsce zabija się ok. 860 mln zwierzšt w celach konsumpcyjnych - szacujš organizacje prozwierzęce. Dziœ obchodzony jest Dzień Zwierzšt Hodowlanych. Przy tej okazji obrońcy zwierzšt chcš uœwiadamiać, jak naprawdę wyglšda hodowla przemysłowa.

2 paŸdziernika w największych miastach w Polsce aktywiœci Stowarzyszenia Otwarte Klatki organizujš happeningi, które przybliżać będš realia chowu przemysłowego. W tym roku skupiać się będš na brojlerach, czyli kurach hodowanych na mięso.

"Jest to jedna z najbardziej nieetycznych gałęzi przemysłu mięsnego. Życie kurczaka trwa tylko 6 tygodni, natomiast w naturalnych warunkach mogłyby dożyć 6-8 lat. Na skutek wieloletniej selekcji, współczeœnie żyjšce brojlery w cišgu 42 dni osišgajš masę prawie dwukrotnie wyższš niż 50 lat temu. Ze względu na tempo wzrostu cierpiš na liczne choroby, majš problemy z sercem, często nie sš w stanie utrzymać się na nogach z powodu zbyt szybkiego wzrostu wagi" - mówi Barbara Piętoń, aktywistka Otwartych Klatek.

Tylko w Polsce co roku ginie ich 800 mln - informuje stowarzyszenie, powołujšc się na dane GUS. Wskazuje, że Polska jest w œwiatowej czołówce producentów drobiu. Notuje się nie tylko wzrost spożycia, ale także zwiększenie eksportu. Na wybory konsumenckie często wpływa cena - takie mięso jest najtańsze.

"Cena mięsa œciœle powišzania jest z warunkami, w jakich żyjš zwierzęta. Krótki okres tuczu, a także olbrzymie stłoczenie panujšce na fermach to fakty, które producenci mięsa starajš się ukryć przed klientami. Œwiatowy Dzień Zwierzšt Hodowlanych to idealna okazja, aby uœwiadomić ludzi, jak naprawdę wyglšda życie zwierzšt na fermach przemysłowych" - przekonuje Bogna Domagalska z Otwartych Klatek.

Warszawska akcja odbędzie się w pištek, o godz. 17.30 przy wejœciu do Metra Centrum (na tzw. patelni). Będzie trwała przez godzinę. Za pomocš licznika aktywiœci pokażš liczbę zabitych w tym czasie brojlerów. "Jesteœmy przekonani, że wynik będzie dla wielu przechodniów ogromnym zaskoczeniem. Na co dzień nie myœlimy o tych sprawach. A przecież w tym samym czasie zwierzęta żyjš w olbrzymim cierpieniu na fermach przemysłowych. Chcemy to zmienić, więc zapraszamy wszystkich, którym nie jest obojętny ich los" - zachęcš Piętoń.

Również organizacja CIWF Polska (Compassion in World Farming) chce pokazywać, jak naprawdę wyglšda przemysłowa hodowla zwierzšt - w tym celu przygotowała grę i zabawkę dla dzieci.

„System produkcji naszego jedzenia jest popsuty. Nie doœć, że jesteœmy okłamywani na temat tego, jak powstaje nasze jedzenie, bo reklamy pokazujš szczęœliwe zwierzęta, to jeszcze rzadko mówi się o faktach. Dlatego stworzyliœmy zabawkę i grę online. Czas pokazać prawdę, a prawdš w chowie przemysłowym sš metalowe klatki, antybiotyki i olbrzymie cierpienie zwierzšt" - mówi Małgorzata Szadkowska z CIWF Polska.

Gra "Your Farm" dostępna jest za darmo na stronie: http://akcje.ciwf.pl//ea-action/action?ea.client.id=1824&ea.campaign.id=41206&ea.tracking.id=shared. Na czym polega zabawka, można zobaczyć na stronie: http://www.ciwf.pl/aktualnosci/2015/08/your-farm-zabawka-ktora-nie-klamie/. „Your Farm - zabawka, która nie kłamie" to ręcznie wykonane pudełko z miniaturowymi drewnianymi zwierzętami. Przedstawia farmę z rzędami ciasno upchanych kur, œwiń i krów, do której dołšczony jest sprzęt używany na fermach – m.in. klatki i antybiotyki. Dziecko może jednak rozłożyć farmę - pudełko i stworzyć pastwisko dla swoich zwierzšt.

"Your farm" to odpowiedŸ na powszechnie dostępne zabawki, ksišżki i kreskówki pokazujšce nieprawdziwy obraz chowu zwierzšt - gdzie fermy to miejsca z zielonymi pastwiskami, z hodowcami o rumianych policzkach i szczęœliwymi zwierzętami. "Nie ma się już co dziwić, że młodzi ludzie często nie majš pojęcia o zwišzku między swoim jedzeniem, a jego pochodzeniem" - wskazuje CIWF Polska.

Organizacja szacuje, że co roku w Polsce 860 mln zwierzšt zabijanych jest w celach konsumpcyjnych, a dwie trzecie zwierzšt hodowanych na œwiecie w celach konsumpcyjnych dla ludzi trzymana jest właœnie w na fermach przemysłowych, gdzie sš pozbawione wolnoœci i karmione wysokonabiałowymi paszami, przebywajš w nieustajšcym œcisku, brudzie i nierzadko chorujš.

Aktywiœci przekonujš, że najlepszš metodš na to, żeby naprawić system produkcji naszego jedzenia, jest ograniczenie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w naszym jadłospisie. Możemy też, majšc œwiadomoœć skšd bierze się tania żywnoœć, wybierać tę, która nie pochodzi z przemysłowego chowu zwierzšt i swoimi codziennymi wyborami promować powrót na pastwiska.

Dla osób, które myœlš o zmianie diety Stowarzyszenie Otwarte Klatki przygotowało stronę weganizmteraz.pl, na której można znaleŸć nie tylko przepisy na roœlinne dania, ale także dowiedzieć się więcej o realiach chowu przemysłowego m.in. kur, krów, œwiń, a także o potrzebach fizycznych, emocjonalnych i społecznych tych zwierzšt.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL